Почетна » Несташица лека за болест са којом се бори скоро три милиона пацијената у Србији

Несташица лека за болест са којом се бори скоро три милиона пацијената у Србији

од Други Пишу
0 коментар

„Нема тог лека, несташица је”, “Неће га бити још неко време на залихама, имамо замену”, неки су од одговора које смо добили у апотекама у Београду, када смо кренули у потрагу за леком – еутирокс (Еутхyроx), који хронични пацијенти са смањеном функцијом штитне жлезде свакодневно морају да користе, а већ данима до њега не могу да дођу. Оболелима у апотекама нуде замене, а разлог несташице је засад непознат.

Пацијенти који су се обратили нашем порталу, тврде да су обишли по неколико апотека у којима није било еутирокса, лека које је део њихове редовне терапије и пију га свакога дана.

„После обиласка читавог Београда, који је трајао цео дан, ушла сам у једну апотеку у центру и тамо су ми рекли да имају још једно паковање у дози која ми је потребна, па сам имала срећу да ипак дођем до лека. Шта ће бити кад га попијем, ако се несташице наставе, не смем ни да мислим о томе“, каже за Нова.рс Миљана Воденовић (42), из Београда, која овај лек пије већ неколико година.

Слична ситуација дешава се и осталим пацијентима у свим градовима Србије.

„У Новом Саду га нема нигде, нашла сам у једној апотеци два од по 25 микрограма и попила сам оба, јер ми је иначе прописана већа доза. Шта ћу сад да радим, не знам, мораћу д атрагам по целој држави, а ако га не нађем идем у иностранство, сигурно га негде има“, каже Зорана Трнинић, из Новог Сада.

Пацијенти у свим крајевима наше земље имају муке да пронађу овај неопходни лек.

“Нудили су ми летроx, што је заменски лек. Узела сам га сад и прошли пут, јер просто еутирокс нигде нисам нашла“, каже Јелена Ђокић, из Ужица.

Након што смо саслушали наше читаоце, одлучили смо да обиђемно апотеке у Београду и у свакој смо на питање о овом леку, добили готово исти одговор.

„Нажалост, немамо више ниједну дозу“.

„Нема тог лека, несташица је“.

„Можда имамо негде једну кутију од само 25 микрограма и то је све што нам је остало“.

У земљи у којој сваки десети грађанин има неки проблем са радом штитасте жлезде, а огроман број људи има поремећај њеног рада, који још увек није дијагностикован, несташица оваког лека је озбиљан проблем.

“Ово је огроман проблем за пацијенте. Готово две недеље не добијамо еутирокс, а грађани га скоро свакодневно траже. Имали смо неке мање дозе, али и то је отишло. Не знам кад ће бити на стању, јер нам нико не јавља зашто га нема. То је лек који најчешће пију људи који имају проблем са штитном жлездом. На стању имамо летрокс и тиворал, то су лекови који су директна паралела еутироксу, али ендокринолози најчешће не дају ове замене пацијентима који су навикнути на еутирокс. Иста је активна супстанца, али технолошки поступак у производњи и додаци су другачији“, каже за Нова.рс Ксенија Јањић, која ради у једној београдској апотеци.

Еутирокс се продаје у различитим дозама, које пацијенти добијају у зависности од тога колико им је умањена функција штитне жлезе, а што је спорији рад ове жлезде, то је потребнија већа доза, а нема их ни у једној апотеци. Потребна дневна доза овог лека је од 150 микрограма, а узимају се две таблете одједном.

Наиме, хипотиреоза се понекад назива „тиха“ болест, јер симптоми могу бити благи, тако да нико не примећује да нешто није у реду са организмом. Необрађени симптоми постају уочљивији, па могу довести до конфузије и менталних поремећаја, отежаног дисања, срчаних проблема, флуктуације телесне температуре и смрти.

“Не знамо зашто лека нема, могуће да је проблем у снабдевању, у транспорту, а надам се да ће га надлежни брзо решити, у супротном ћемо имати озбиљне пробеме са људима који се боре са болешћу штитасте жлезде“, каже Ксенија.

Алармантно је што према појединим истраживањима, чак свака друга жена у Србији болује од штитне жлезде, а на другом месту по бројности су хипертиреоза и хипотиреоза, али и најчешћи Хашимото тиреоидитис, а за два последња се управо прописује еутирокс.

Из Републичког фонда за здравствено осигурање, као ни из Центра за информације о лековима, нисмо добили одговор о несташици еутирекса до закључења овог текста.

Foto: Shutterstock

Ана Марковић    Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар