Почетна » Ни мамографа, ни радиолога: Жене месецима чекају снимања, док рак дојке букти

Ни мамографа, ни радиолога: Жене месецима чекају снимања, док рак дојке букти

од Други Пишу
0 коментар

Нису жене криве што обољевају од рака дојке, већ систем, јер већина домова здравља нема мамографе, а радиологе можемо на прсте да избројимо. Због недовољног броја апарата и лекара, који умеју да читају снимке, жене месецима чекају на мамограф, потом још неколико недеља нема резултата, а болест се брзо развија, прича за Нова.рс Домина Спасић, председница Удружења “Будимо заједно”, чије су чланице жене оболеле и лечене од рака дојке.

Потреба за радиолозима, који умеју да читају снимке мамографа све је већа у нашој земљи, где је број оболелих жена од рака дојке више него забрињавајућ.

“Епидемија рака дојке међу женама у Србији могла би бити заустављена или бар успорена, ако бисмо имали мамографе у сваком дому здравља у свим градовима у земљи, али и радиологе, који умеју да читају снимке. Онда се не би чекало на мамограф по два, три и више месеци, па после снимања још неколико недеља на резултате, који су ретко кад бенигни. Тек кад добију резултат, стиже и дијагноза, а онда операција, ако је могућа, па терапија. Све је то врло успорено и зато имамо више жена у болницама, него у редовима за прегледе” објашњава Спасићева.

Због попуњених термина за мамографију, у свим установама у којима се налази овај медицински апарат, неретко се у већим градовима постављају мобилни мамографи, који су показатељ, колико је интересовање међу женама за очување здравља – сви термини “оду” у једном дану!

 

“Стално се у јавности критикују жене, како неће да иду код лекара, а кад се објави да је постављен мобилни мамограф и да је преглед бесплатан за рецимо 1.000 жена, сви термини попуне се у једном дану. Проблем је што те жене, чак и кад стигну да закажу снимање у покретном мамографу, недељама чекају резултат, јер нема ко да очита снимак, а морају бити два независна читања. Капацитет лекара не дозвољава више термина, а за две недеље, колико углавном стоји мамограф на јавном месту, могуће је снимити 1.000 жена. С обзиром на мали број радиолога који умеју да читају ове снимке, они не смеју да снимају више пацијенткиња, јер не знају колико би оне онда морале да чекају. Дешава се да им стигне резултат који показује малигни тумор, а да је стигао три или четири недеље раније, оне би већ завршиле са операцијом и увелико ишле на терапију” каже наша саговорница.

Најтежа је ситуација у унутрашњости, у малим местима, јер тамо нема ни мамографа, ни радиолога, ни едукације по питању рака дојке, каже Спасићева.

“Из малих места често долазе веома младе жене у Београд на онкологију, са узнапредовалим раком дојке на лечење. То је хорор, који можемо спречити. Ово би требало да буде приоритетан проблем за здравствене власти, јер ситуација са раком код жена измиче свакој контроли, а овај канцер је излечив, ако се на време дијагностикује. Неопходни су нам само мамографи и више обучених људи који са њима умеју да раде” наглашава председница Удружења “Будимо заједно”.

Жене, које су се већ бориле са раком дојке, најчешће се јављају на мамограф, јер су им неопходне контроле. Међутим, ни оне често не могу да добију термин.

“Ишла сам на мамограф у Дом здравља Стари град у Симиној улици. Међутим, тамо се сад дуго чека, а лекари су ми сугерисали да идем негде друго на снимање, јер су код њих апарати стари и несигурни. Имала сам здравствени проблем и морам да радим мамограф на сваке две године. Када је на Калемегдану био покретни мамограф, нисам могла да добијем термин. Звала сам исти дан кад је постављен и речено ми је да нема места. Сад ћу вероватно платити приватно, јер не желим више да чекам“, каже за Нова.рс Гордана Пејић (61).

У приватним клиникама цена снимања на мамографу је 5.000 динара.

“Немају све жене новац да плаћају приватно снимања, ултразвук и све неопходне превентивне прегледе, који би требало да буду обезбеђени у дому здравља. Оне чекају свој термин, а док га дочекају, болест нажалост често узме маха” истиче Спасићева.

Најбољу дијагностичку методу за рано откривање рака дојке – мамографију, могу да раде све жене након 40 година старости на основу претходне индикације од стране клиничара или радиолога. Ово снимање може се радити и код жена млађих од 40 година, уколико постоји клиничка основана сумња за постојање патолошког процеса. Снимање се ради од 5. до 15. дана менструалног циклуса (рачунато од првог дана менструације). Уколико жене имају нередовне менструалне циклусе или су у менопаузи, може се радити било када.

У Србији 4.600 жена оболи сваке године

Рак дојке је најчешћи злоћудни тумор код жена у Србији. Сваке године око 4.600 жена оболи, а 1.600 умре од ове болести. Једна од осам жена током свог живота оболи од рака дојке. Уколико се открије у раној фази, овај канцер може бити потпуно излечен. Мамографија представља рендгенски преглед за откривање промена у дојци, које се не могу напипати или открити другим врстама прегледа. Тренутно скрининг мамографија даје најпрецизније резултате у раном откривању рака дојке. Мамографија се изводи снимањем обе дојке и за већину жена је безболна и кратко траје. Република Србја је започела програм за рано откривање рака дојке, скрининг мамографијом, који је бесплатан за све жене старости од 50. до 69. године.

Ана Марковић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар