Председник Центра за несталу и злостављану децу Игор Јурић позвао је данас државу да му пружи помоћ за пројекат „Укључи се“, који подразумева озбиљан, систематичан рад са децом која имају проблема у понашању, али и са њиховим родитељима, како би се Србија изборила са вршњачким насиљем.
„Подизањем висине казни неће се ништа постићи. Ако се не бавимо том децом, нећемо решити проблем насиља међу децом и над децом“, упозорио је Јурић, у паузи међународне конференције о безбедности деце „Безбедност и одговорност 2024“.
Његова је замисао да се пилот пројекат из Новог Сада, због којег је, каже, окупио изузетно стручан тим, прошири по целој Србији, о чему планира да говори и следеће седмица на скупштинском Одбору за права детета, где очекује подршку станака, без обзира да ли су у власти или опозицији.
Он је навео и да му се чини да није урађено довољно после прошлогодишње трагедије, када је ученик основе школе „Владислав Рибникар“, у Београду, убио деветоро деце и чувара школе.
Истакао је да је потребно унапредити систем „Пронађи ме“, за обавештавање путем електронске комуникационе мреже за хитно проналажење нестале деце, наводећи да је током прошле године пријављен нестанак 1.525 деце, а пронађено их је 1.510.
Такодје је нагласио да је неопходно урадити стратегију везану за безбедност деце на интернету, како би се постигла већа ефикасност у њиховој заштити, додајући да је због тога имао разговор у министарству информисања и телекомуникација.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић је, на отварању конференције, истакао да је веома важно да дете уме да препозна насиље, да зна како да га пријави и заштити се од њега.
Поручио је родитељима да пријаве сваку сумњиву активност која угрожава безбедност њихове деце, јер управо од те брзине зависи да се што пре пре ступи у акцију против предатора и да се заштити дете.
Велики савезник угроженој деци, указао је Дачић, „јесте баш полиција и деца то морају да знају – да је полиција увек ту за њих, да их саслуша и разуме и наравно спречи да им се деси било који вид насиља и дискриминације“.
„Полиција ће наставити да кроз едукативне и информативне радионице подиже свест код ученика о томе какве све могу бити последице које изазива насиље и који су то начини подршке уколико би евентуално дошло до њега. Уз то, не заборавимо да је сваког дана у Србији око 2.400 полицајаца посвећено безбедности у школама“, подсетио је Дачић.
Према његовим речима, потребне су промене закона и увођење што оштријих санкција, али и боља организација свих институција које се баве владавином закона, као и невладиних организација, медија и свих других који могу у томе да помогну.
Амерички амбасадор Кристофер Хил истакао велики значај система „Пронађи ме“, уз констатацију да је то била заједничка идеја успешно имплементирана и у Србији.
Хил је навео да је интернет постао део проблема јер „зли људи“ могу да га злоупотребе против деце и истакао да сви делови друштва морају да се укључе у борбу против тога, илуструјући поруком коју користе морнари да „то захтева све руке и морнаре на палуби“.
„Ово није проблем једне земље како да се избори са насиљем над децом, он је глобални. Реч о томе како заједнички можемо да радимо и размењујемо искуства. Доста тога дели људе у свету, али овај проблем нас све обједињује“, навео је Хил.
Foto FoNet Milica Vučković