Влада Републике Србије усвојила је Нацрт закона о изменама и допунама Закона о накнадама за коришћење јавних добара, којим су између осталог предвиђени попусти за плаћање путарине власницима моторних возила који користе систем електронске наплате путарине (ЕНП). Додатни попуст имаће власници елекрто аутомобила.
Изменама Закона о накнадама, предвиђено је умањење наплате путарине за правна и физичка лица у износу до 10 одсто уколико користе ЕНП уређај у припејд или постпејд систему.
Такође, до 10 одсто пупуста имаће и корисници возила ИВ категорије са ЕУРО емисијским разредом, уколико путарину плаћају путем ЕНП уређаја.
У четврту категорију, према класификацији ЈП “Путеви Србије”, спадају моторна возила са четири и више осовина, рачунајући и осовине приколице, чија је висина мерена код прве осовине изнад 1,3 метра.
На највећи попуст могу да рачунају власници аутомобила на електрични погон, који ће, уколико имају ТАГ уређај, путарину на српским аутопутевима плаћати 13 одсто мање.
Законом је прецизирана и обавеза да возила четврте категориије чија највећа дозвољена маса прелази 12 тона, путарину плаћају искључиво путем ЕНП-а.
“Пролазак возила ИВ категорије кроз наплатну рампу без заустављања има знатан утицај и на смањење емисије штетних гасова”, наведено је у тексту закона.
Нацрт закона о изменама и допунама Закона о накнадама за коришћење јавих добара, који уређује и наплату путарине, усвојен је на Влади Србије, а сада предстоји још да прође кроз скупштинску процедуру.
Портал Нова.рс упутио је питања надлежним министарствима како ће примена овог измењеног закона изгледати у пракси и шта је све потребно да возачи ураде пре примене закона, како би остварили право на наведени попуст.
Између осталог, питали смо и како ће ЕНП читач знати да ли му у сусрет наилази електро или “обично” возило, да би “знао” да ли да обрачуна попуст од 10 или од 13 одсто, али до објављивања овог текста нисмо добили одговоре.
Иначе, истим законом предвиђено је и смањење таксе за одводњавање за 50 одсто, као и потпуно укидање ове обавезе за пољопривреднике, почев од 2024. године.
Такође, изменама је предвиђено и смањење висине накнаде за непосредно загађење вода. Односно, великим загађивачима попут фабрика и рудника, за пројектоване пречишћене отпадне воде, висина за израчунавање формуле смањује се са 10 динара на 0.010 дин, односно за испуштање непречишћене или недовољно пречишћене отпадне воде са 25 динара на 0,025 динара.
Foto: Shutterstock/bibiphoto/ N1/Lazar Lazić
Александра Петровић Нова