Почетна » Нова правила за улазак грађана Србије у ЕУ: Плаћа се такса од 7 евра, мора да се попуни формулар путем интернета или мобилне апликације, али то није све

Нова правила за улазак грађана Србије у ЕУ: Плаћа се такса од 7 евра, мора да се попуни формулар путем интернета или мобилне апликације, али то није све

од Други Пишу
0 коментар

„Добар дан. Ваше пасоше, молим. Такође морамо узети отиске најмање четири прста. Хајде још само да вас и сликамо. Хвала вам и пријатан боравак“.

Овако би од 10. новембра ове године требало да изгледа улазак у Европску унију и Швајцарску, Норвешку, Исланд и Лихтенштајн, које су чланице шенгенског система, за држављане око 60 земаља, укључујући и земље Западног Балкана, преноси Радио Слободна Европа.

Тада ће почети са радом нови улазно-излазни систем (Ентри/Екит Систем – ЕЕС), који је успостављен у новембру 2017. године, а његова примена је више пута одлагана.

Имплементација другог Европског система путних информација и ауторизације (ЕТИАС) најављена је за следеће лето, што ће значити да путници из земаља које имају безвизни режим са ЕУ морају да се пријаве за дозволу за улазак путем интернета, уз плаћање таксе од седам евра банковном картицом.

Пасоши у свим земљама Западног Балкана су биометријски, чипови садрже отиске прстију и фотографије и у потпуности су усклађени са условима које тражи ЕУ да би земље Западног Балкана добиле безвизни режим.

И даље остају општи услови – да путне исправе не смеју истећи за мање од три месеца од датума када лице планира да се врати у своју земљу или да пасош не сме бити старији од десет година.

Које су нове промене од средине 2025.
ЕТИАС ће захтевати од грађана око 60 земаља да попуне посебан формулар путем интернета или мобилне апликације пре путовања.

 

Приликом првог попуњавања пријаве путник уноси личне податке, е-маил и број телефона, као и детаље путне исправе.

Путник ће такође морати да унесе податке о образовању и тренутном запослењу, као и детаље о планираном путовању и боравку у земљи ЕУ.

Такође ће се тражити детаљи о свим кривичним пресудама, прошлим путовањима у ратне зоне или зоне сукоба, као и информације о томе да ли је особа депортована из било које земље.

Путници су обавезни да плате и доплату од седам евра, која се плаћа платном картицом. Плаћање се врши као и свака онлајн куповина.

Уписати број картице, рок важења, податке о лицу на чије име је картица издата, као и ЦВВ/ЦВЦ троцифрени број одштампан на полеђини картице поред потписа власника. Рачун мора имати потребан износ новца конвертован у локалној валути.

Накнаду неће плаћати млађи од 18 и старији од 70 година, супружници/регистровани партнери и деца држављана ЕУ и земаља Шенгена, као ни деца супружника/партнера који долазе ван ЕУ.

„Групна” пријава неће бити могућа, односно у случају породичног путовања сваки члан ће морати посебно да се пријави за ЕТИАС.

ЕТИАС систем ће бити доступан на језицима земаља чланица, укључујући хрватски, а систем ће прихватати само латинична слова.

Путник ће моћи да паузира попуњавање пријаве, сачува промене и настави са уносом података у року од 48 сати.

Колико времена је потребно за обраду захтева?
Како се наводи на званичном сајту система ЕТИАС, обрада би требало да траје „неколико минута“.

Ако ће потрајати дуже, путник би требало да добије обавештење у року од четири дана.

Од путника се могу тражити и додатне информације или документација, на пример, потврда о резервацији хотела и потврда о запослењу, које треба доставити у року од десет дана, у ком случају захтев треба да се обради у року од две недеље.

Путник може бити позван на разговор у амбасаду земље у коју планира да путује и у том случају захтев треба да буде обрађен у року од 30 дана.

Због тога се путницима саветује да попуне формулар најмање месец дана пре куповине карте или резервације смештаја.

Ако путнику буде одобрен улазак у ЕУ, добиће обавештење путем е-поште.

ЕТИАС дозвола важиће три године или до замене путне исправе којом се неко пријавио.

Образац је везан за путну исправу, што значи да важи само уз пасош са којим је пријава за улазак. Нови пасош значи нову пријаву. Ако је ЕТИАС плаћен и одобрен за путовање у једну земљу, важи и за другу.

ЕТИАС овлашћење не значи да особа може боравити у ЕУ дуже од 90 дана у периоду од шест месеци или радити у ЕУ.

Путник ће моћи да улази и излази из ЕУ колико год пута жели и да путује на било коју дестинацију унутар шенгенског простора током периода важења дозволе све док поштује наведено временско ограничење.

Шта ако човек нема интернет, банковну картицу, неписмен је итд?
Родитељи попуњавају формулар за своју малолетну децу, која су ослобођена плаћања таксе од седам евра.

Свако може овластити трећу страну – другу особу или комерцијалног посредника – да се пријави у њихово име или у име своје малолетне деце.

Код посредника, на пример туристичке агенције, мора се потписати изјава о заступању за свако лице појединачно, а исто важи и у случају да се за особу пријави пријатељ, комшија, ћерка или син.

Образац декларације ће бити доступан када систем буде оперативан, омогућавајући трећој страни да обрађује нечије личне податке. Особа или компанија која је посредник ће такође морати да унесе своје податке.

Посредник има право да наплати „разумну накнаду“, а ЕУ је предвидела могућност анонимног пријављивања оних који наплаћују превисоку провизију.

Онима који се одлуче да се пријаве преко посредника саветујемо да пре слања посебно провере да ли су подаци у пријави тачни, јер у случају грешке – на пример укуцавања нуле (0) уместо слова „О“ – пријава може бити одбијен, отказан или отказан.

У случају да путник уочи грешку, може попунити нову пријаву или затражити исправку грешке у старој пријави, а поступак обраде у овом случају траје до 30 дана.

Како отићи на сахрану, посетити родитеља који је држављанин ЕУ и слично?
ЕТИАС образац неће морати да попуњавају особе које имају важећу визу – студентску, радну или слично – или боравишну дозволу у некој земљи ЕУ.

Образац не попуњавају ни лица која живе уз границу и поседују граничне пропуснице, уз предочење којих прелазе да би, на пример, обрађивали своје њиве са друге стране линије.

Члановима посаде на бродовима и авионима за неке земље ЕУ биће потребан ЕТИАС образац, за друге неће, што би требало да провере пре искрцавања.

Изузеци су и одлазак на лечење у случају опасности по живот подносиоца захтева или сродника, одлазак на сахрану члана породице, обавеза појављивања пред судом или нека „важна обавеза“.

У том случају путник попуњава ЕТИАС пријаву за тзв ограничену лиценцу са навођењем разлога.

Дозволу издаје држава у коју лице путује и важи само за путовање у ту земљу најдуже 90 дана. На пример, ако је у питању одлазак на сахрану, држава ЕУ може одобрити улазак само за дане сахране.

Ако особа у међувремену поднесе захтев и добије други ЕТИАС за путовање у све земље Шенгена, ограничена дозвола аутоматски престаје да важи.

Изузеци су предвиђени за плаћање пореза.

Ако, на пример, дете путује у земљу у којој живи његов родитељ који је држављанин ЕУ или је члан шенгенског система, неће морати да плати седам евра, али ако жели да путује у другу земљу, мораће да попуни нови ЕТИАС образац и уплати поменути износ. Исто важи и за супружнике или регистроване партнере.

Носиоци дипломатских или специјалних пасоша чије земље имају потписане споразуме са ЕУ, запослени у НАТО-у не морају да аплицирају за ЕТИАС дозволе, као ни људи који су у транзиту преко европског аеродрома.

Особе са двојним држављанством државе чланице ЕУ не морају да се пријаве под условом да путују са пасошем или личном картом те земље.

Шта ако ЕУ одбије да вам да дозволу?
Лицима без ЕТИАС овлашћења биће одбијен улазак на границу.

Чак и добијање тог сертификата не значи да се путнику аутоматски одобрава улазак у земљу ЕУ. Сви путници ће и даље бити прегледани, а гранични службеник може одбити улазак особи која не испуњава услове.

Неки од услова за улазак су важећа путна исправа најмање три месеца од датума планираног повратка, да пасош није старији од десет година, да је боравак оправдан и да лице има довољно новца до планираног повратка. .

Уобичајени износ је око 100 евра дневно и зависи од земље чланице ЕУ.

Неки од разлога за одбијање уласка су угрожавање безбедности или здравља, ако је лице предмет потернице неке државе и слично, што се утврђује провером у базе, лекарским прегледом и сл.

Ако се захтев за ЕТИАС одобрење путовања одбије, поништи или поништи, особа ће добити е-поруку у којој ће бити наведени разлози за одбијање и назив органа који је донео одлуку.

Постоји могућност жалбе, а е-маил ће садржати информацију којој земљи или земљама да се жалите са описом одговарајуће жалбене процедуре. Жалбе се решавају у складу са законима тих земаља.

Особа чија је пријава одбијена може поново поднети захтев за ЕТИАС дозволу.

Ако особа опозове сопствени захтев, не може се после предомислити, већ мора да попуни нови формулар.

Такса се не враћа ако је пријава одбијена.

Да ли ће то створити веће гужве на границама?
Увођењем ЕЕС-а остаје скенирање путних исправа, престаје печатирање пасоша на граничном прелазу, али би узимање отисака прстију и сликање које ће бити узето на сваком граничном прелазу могло да продужи чекање у редовима.

На аеродромима провере ће се вршити по слетању на аеродроме.

Државе чланице су измениле своје законе како би смањиле потенцијалне гужве на копненим прелазима.

Узимање биометријских података и провјере кроз базе података државе ЕУ могу обављати и прије граничних кућица – док путници чекају у реду – како би се омогућила боља проточност.

То значи да ће гранични полицајци моћи с посебним уређајима ходати од возила до возила или улазити у аутобусе како би урадили провјеру путника.

Зашто је успостављен систем?
Нови ЕЕС систем је постављен како би се базе чланица ЕУ више повезале како би се олакшало праћење времена и места боравка и како би се осигурало да путници не бораве дуже од 90 дана у периоду од шест месеци.

Један од циљева нових мера је да се криминалцима или терористима отежа улазак у ЕУ са лажним пасошима, јер ће се биометријска контрола вршити сваки пут када пређу границу.

Путници неће плаћати накнаду за узимање биометријских података.

Подаци ће бити доступни полицијским службама земаља чланица Шенгенског система и полицијској агенцији ЕУРОПОЛ током кривичних истрага, посебно тероризма и организованог криминала.

Провере биометријских података биће пооштрене средином 2025. године, а тачан датум није одређен.

Сличне системе су већ увеле Сједињене Америчке Државе, Канада и Аустралија.

Foto:EPA-EFE/ANTONIO BAT

Нова.рс

Можда ти се свиди

Оставите коментар