Почетна » Нови оптимизам: Три деценије од отварања Позоришног клуба Зелено звоно

Нови оптимизам: Три деценије од отварања Позоришног клуба Зелено звоно

од Жиг Инфо
0 коментар

У Зрењанину обележене три деценије од отварања Позоришног клуба Зелено звоно

Покрет Нови Оптимизам је у суботу 20. априла организовао прославу јубилеја – 30 година од отварања Позоришног клуба Зелено звоно у Зрењанину.

Грађани Зрењанина, сарадници Новог Оптимизма,али још више некадашњег Зеленог звона, представници друштвеног и културног живота Србије, окупили су се у зрењанинском Лион Пуб-у како би заједно обележили сећање на Зелено звоно, клуба који је обележио друштвени живот и културну сцену града.

Окупљени су указали на значај Зеленог звона у новијој историји Зрењанина, наводећи да је постало својеврсни бренд града током последње деценије 20. и првих година 21. века. Клуб је утицао на локалну заједницу и културну сцену.

Оснивач Зеленог звона Бранислав Грубачки Гута обратио се окупљенина поводом јубилеја легендарног Позоришног клуба, рекавши да је Зелено звоно културни пројекат који је од самог почетка био фокусиран на производњу разноврсних садржаја.

„Зелено звоно је био мејнстрим који је због тадашњег времена ратова и затворености попримио алтернативни карактер. Данас се сећамо ове платформе која је била простор за изложбе, бендове, разговор, размену идеја. Зелено звоно је постало прави алтернативни центар, толико потребан не само Зрењанинцима, већ српском друштву оног времена“, рекао је Грубачки.

Објашњавајући због чега је мото овог јубилеја „За ким звони Зелено звоно”, Грубачки каже да је то сећање на све оне који су били и остали део историје, прича о легендарном месту, које је било подстицај многим ствараоцима у њиховом уметничком успону.

Посебно место у Гутином обраћању било је за двојицу незаобилазних људи који су својим умећем и деловањем у Зеленом звону оставили вечно поштовање свих, који на жалост нису више са нама, а то су Зоран Чаркић Чаре и Зоран Мојсин Мојса, музички и технички уредници и продуценти великог броја догађаја у Зрењанину и самом Зеленом звону.

„Сећамо се времена када је Зрењанин био незаобилазна тачка на културној мапи Србије. Ипак, ми смо успели да то буде и нешто више. То је било место алтернативе ондашњем ‘лудилу’, место на коме смо се увек подсећали да смо део Европе“, поручио је Грубачки поводом 30 година од отварања Позоришног клуба Зелено звоно у Зрењанину.

„Данас, Зелено звоно, симболиком и наслеђем покушава да успостави везу са онима који долазе“, поручује он.

Програм поводом овог јубилеја је био разноврстан. Све је почело кувањем и дегустацијом пасуља, пружајући посетиоцима прилику да уживају у традиционалној кухињи. Хтели смо да укажемо на важност „опасуљивања“ данас у Србији.

Као што је то некада и радило Зелено звоно, уследио је музички програм током којег смо представили нове музичке наде као и оне које је пре више година Зелено звоно подржало. Окупљенима се најпре представио млади београдски бенд ИРИС, а затим је наступио Сантос Бротхерс Банд, чији чланови свој музички почетак везују за Зелено звоно.

Резиме сећања је овај:

„Пицерија-галерија-тенис клуб Зелено звоно, из Првомајске улице на ободу града, пре тридесет година пресељен у зграду Народног позоришта „Тоша Јовановић“ у центру града Зрењанина. Тај догађај је изазвао велико интересовање Зрењанинаца у то време, и с временом то је постало култно место.

У то време Зелено звоно је било домаћин различитим догађајима, као што су концерти, промоције књига, изложбе слика, културне манифестације. Због ове разноврсности, урбане атмосфере и разноликог интелектуалног садржаја, Зелено звоно постало је симбол културног живота Зрењанина и шире.“

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар