Независно удружење новинара Србије поздравља одлуку Вишег јавног Тужилаштва да ће предузети све мере да се открију и процесуирају сва лица која су се током Европрајда насилно понашала, и вербално и физички напале наше колегице и колеге који су извештавали са скупа током Параде поноса у Београду. Уједно, НУНС поставља питање зашто су баш поједини полицајци ометали новинара у раду, иако је Више јавно тужилаштво, пар сати уочи окупљања, дало налог полицији и основним јавним тужилаштвима да одреде задржавање до 48 сати свима који изврше напад на новинаре док извештавају са манифестација у Београду.
Упркос томе, НУНС се захваљује осталим полицајцима, што су у тешким околностима брзо реаговали, често и сами били изложени гневу протестаната, и углавном омогућили да новинари обављају свој посао
Очекујемо да буду санкционисани сви нападачи на новинаре. Да подсетимо рашчињени монах Антоније погодио је флашом у стомак сниматеља Н1. Нападач је убрзо приведен.
Припадници Полицијске бригаде Београда без икаквог образложења, зауставили су и малтретирали новинара ФоНета Давора Лукача, иако им се уредно представио, само зато што је на јавном месту, испред зграде у којој је кабинет председника Србије Александра Вучића, посматрао како приводе и претресају малолетнике.
Новинарске екипе Н1 и Тањуга нападнуте су код Храма Светог Саве приликом снимања окупљања. Екипи Н1 је прећено, а новинару Петру Гајићу је и одузет мобилни телефон који му потом враћен. Након што је позвао полицијску станицу појавили су се полицајци у цивилу. Екипи Тањуга вербално је претила група момака са капуљачама захтевајући да прекину да снимају, а полиција тада није реаговала.
Приликом сукоба са полицијом демонстранти су бацали и флашу на новинарку портала Нова.рс, која је, на срећу, остала неповређена.
Маја Север, председница Европске федерације новинара (ЕФЈ) изјавила је за сајт НУНС-а да је јучерашња Парада Поноса још једном је показала да су новинари данас постали мете.
“Напади у Београду нису случајна појава, већ су новинари који обављају своје уобичајене задатке, извештавају с догађања, постали циљ напада. Јуче је полиција осигурала јаку заштиту, ипак су новинари нападнути, и у оваквим околностима све је теже радити новинарски посао, покрити све аспекте догађаја без опасности од страдавања. Јучерашњи догађај још једном је показао да је потребно изградити снажан механизам заштите новинара који ће бити обавезујући и за надлежне институције, попут полиције и тужитељства, али и за послодавце који новинарима морају осигурати сигурносу опрему, едукацију и подршку унутар медијске куће”, истакла је Север.
НУНС је уочи суботњих окупљања проследило допис Министарству унутрашњх послова и Дирекцији полиције, у коме се позивају да „обрате пажњу, и пруже подршку И, уколико то буде неопходно, заштите новинаре који ће у суботу извештавати“. НУНС је у допису навео да се новинарима, у складу са Уставом и законима Републике Србије, омогући право на кретање, снимање и рад, упркос забрани окупљања грађана, а у циљу правовременог и истинитог информисања свих грађана у Републици Србији о догађајима у граду Београду.
Независно удружење новинара Србије апеловало је да новинари и остали медијски професионалци, уочи окупљања, буду јасно и видно обележени ,,ПРЕСС’’ маркерима, и да код себе имају истакнуту новинарску легитимацију, те да у датим ситуацијама обавезно поштују упутства која им буду дата од стране службеника Полиције.
Новинари су такође били обавештени о контакт тачкама у НУНС – у за случај да им је потребна правна помоћ или да треба да се пријави случај тузилашву и полицији.
НУНС позива све колегинице и колеге, уколико су били нападнути или сун а било који начин били ометани у раду, а то до сада нисмо забележили, да се јаве НУНС-у.