Независно удружење новинара Србије (НУНС) оценило је да је још једна тужба против редакције КРИК упућена од бивше министарке и једне од осумњичених у случају пада надстрешнице Јелене Танасковић доказ да је реч о такозваном СЛАПП тужбама, којима се појачава гушење слободе медија.
Бивша министарка и једна од осумњичених у случају пада надстрешнице у Новом Саду када је погинуло 15 људи, Јелена Танасковић, поднела је другу тужбу против КРИК-а и то због вести о првој тужби у којој је, како тврди, представљена као „криминалац који се бави корупцијом“.
„Иако је могла да прошири првобитну тужбу, она је одлучила да покрене нову и тако допринесе затрпавању ове редакције тужбама, што је управо једна од карактеристика СЛАПП-а. Као и претходни пут, тражи милион динара одштете“, навео је НУНС.
Удружење је најоштрије осудило притиске на редакцију КРИК-а од стране људи блиских власти уз оцену да укупно 19 тужби против КРИК-а оставља утисак да је реч о координисању и договору да КРИК буде тужен због сваког текста који објави, што показује јасну намеру власти да угаси тај медиј.
НУНС је више пута указао на то да правосудни систем Србије не препознаје СЛАПП тужбе и да је потребно посебно обазриво поступање суда у овим случајевима.
foto FoNet/Velimir Ilić