Поводом Међународног дана рада Независно удружење новинара Србије изражава озбиљну забринутост због изузетно неповољног положаја новинара/ки и медијских радника/ца у Србији, који се огледа у несигурним условима рада и ограниченим радним правима.
НУНС наглашава да се ништа није променило у односу на претходне године. Посао је и даље неизвестан, накнаде су ниске, док притисци долазе са свих страна, у свим облицима, неретко као претње, али и физички напади.
Годишњи извештај НУНС-а, Индикатори за ниво слободе медија, годинама показују да је социјални и економски положај новинара и медијских радника неповољан. Услови рада су лоши, а један од кључних проблема представља рад у несигурном окружењу, без гарантованих радних права и адекватне правне заштите. Новинари често немају стални радни однос, доста њих ради хонорарно – без права на боловање, плаћени одмор или социјално осигурање. Понекад су уцењени уговорима о привременим и повременим пословима, по принципу “узми или остави”. Фриленсери остају невидљиви у законодавном оквиру, а много је и оних који раде да несигурним уговорима ван радног односа без адекватне правне заштите.
Новинари и медијски радници се суочавају са изузетно неповољним условима рада, док је положај локалних новинара посебно тежак. Најчешћи извори незадовољства су ниске зараде, изостанак накнаде за прековремени рад, непоштовање радног времена, али и стална неизвесност у погледу опстанка медијских кућа.
Многи новинари, посебно млади, изложени су несигурним уговорима и константним притисцима, што озбиљно утиче на њихово ментално здравље. Због тога све више њих, посебно у локалним срединама, напушта професију или је принуђено да ради додатне послове ван новинарства како би преживели.
Синдикати су готово непостојећи у приватним медијима, док поједини послодавци, активно обесхрабрују синдикално удруживање. Тек мањи број медија има колективне уговоре који штите радна права, а системска заштита готово да не постоји.
НУНС је прошле године забележио 166 напада и притисака на новинаре, од којих је 17 било физичких напада. Забрињавајуће је што је до 1. маја ове године већ забележено 116 напада и притисака (13 физичких напада).
Овакви подаци указују на озбиљну кризу професије, која директно угрожава слободу медија и квалитет информисања грађана.
Потребне су системске мере за побољшање економског положаја новинара, осигуравање радних права и заштиту од притисака, посебно на локалном нивоу, како би се очувала ова кључна професија.
Зато НУНС позива институције, које имају кључну улогу у побољшању положаја новинара, да хитно предузму мере које ће створити сигурно и безбедно окружење за новинаре и новинарке.