Након досад незабележене трагедије у Србији, масовног убиства осморо ученика Основне школе „Владислав Рибникар“ у Београду и чувара те школе, те рањавања шесторо деце и њихове наставнице, Независно удружење новинара Србије (НУНС) изражава дубоко саучешће породицама жртава.
Позивамо колегинице и колеге да својом професионалношћу и исказивањем високог степена одговорности и истинске емпатије учине да последице трагедије додатно не узнемиравају породице жртава којима је у овим тренуцима најтеже. Намера нам је да овим апелом укажемо на то како је могуће часно обављати наш посао и у тренуцима у којима је професија пред великим изазовом, као и да је изузетно важно у извештавању о оваквим догађајима који укључују лични бол и шок да новинарска питања одражавају дух саосећања и дискреције.
Подсећамо да су основне одредбе и смернице Кодекса новинара Србије у овако трагичним догађајима повезане са заштитом приватности, поготову што су сведоци трагедије малолетници. Кодекс утемељује нашу обавезу да заштитимо приватност, као и идентитет саговорника, што не подразумева само заштиту имена (означавање осумњиченог иницијалима), већ и заштиту других података који би могли да упуте на његов идентитет.
„Жртве и осумњичени често нису свесни моћи медија. Новинар је обавезан да то узме у обзир, те да не злоупотребљава незнање својих саговорника; Уколико жртва неког кривичног дела пристане на разговор, новинар не сме да на основу тог разговора открије идентитет жртве или евентуалног починиоца“, предвиђа наш Кодекс, као и то да је новинар обавезан да „поштује приватност, достојанство и интегритет људи о којима пише“.
У Кодексу новинара Србије пише и да „новинар мора да има свест о моћи медија, односно о могућим последицама по жртву или починиоца уколико се открије њихов идентитет“.
Трагедија у Београду, сада је већ извесно, прерасла је у светску тему и утолико је значајније поштовати норме прописане Кодексом. Једна од њих каже да „чак и уколико надлежни државни органи објаве податке који спадају у домен приватности починиоца или жртве, медији ту информацију не смеју да преносе“.
„Грешка државних органа не подразумева ‘дозволу’ за кршење етичких принципа професије“, прописује Кодекс и указује на то да „новинари и уредници нарочито треба да избегавају спекулације и преношење недовољно проверљивих ставова у извештавању о несрећама и трагедијама у којима има страдалих или су тешко погођени материјални и други интереси грађана“.
Ово су неке од смерница које отклањају дилеме у вези са етичким приступом послу, чиме НУНС подржава досадашњи професионални приступ својих чланица и чланова и подсећа на обавезу да се доследно поштују. Тиме наше чланство, као и друге колеге које се баве новинарским послом, могу да покажу приврженост занатским оквирима, у тренуцима тешким за друштво у целини, када се на трагичан начин појављују пукотине урушеног система.