Почетна » Коалиције за доброчинство: Укините ПДВ за донацију хране

Коалиције за доброчинство: Укините ПДВ за донацију хране

од admin
0 коментар

 Уколико би се ПДВ на донације хране укинуо, оне би се повећале за чак 160 милиона динара и тиме би се помогло онима којима је помоћ најпотребнија.

“Банка хране ми свака 3-4 месеца изађе у сусрет, па ми да намирница да ме то крпи 2,3 месеца. Био бих захвалан свима који су у могућности да буду донатори у намирницама и тим стварима. Да се то скупи и може делити онима којима је то потребно”, каже један од корисника банки хране за НовуС.

Проблем наплате ПДВ-а на донирану храну у Србији постоји већ 16 година. Тренутни прописи су такви да уколи се произвођачи хране одлуче да је донирају морају платити порез на додату вредност као да су ту храну и продали.

“Услед тога, компанијама се не исплати да ту храну донирају већ лекају да храни истекне рок трајања и да је униште без плаћања пореза да додату вредност који у том случлају поново не завршава у Министарству финансија. Дакле, ради се о некада огромним количинама хране вредним неколико стотина хиљада евра које се повуку због баналне ствари попут замене етикете или иновирања самог паковања производа и онда ти производи уместо да оду да их људи конзумирају, та храна на крају завршава уништена”, каже Жељко Митковски из фондације “Ана и Владе Дивац”.

Коалиција за доброчинство спровела је анализу трошкова како би сазнала колики би заправо били губици од ПДВа и колко би се донације повећале.

“Ова анализа је показалад ако би с еукинуо ПДВ у Србији, што је у складу са праксама ЕУ, донације би се повећале за близу 160 милиона динара што би било довољно да се обезбеди близу 1,2 милиона оброка у народним кухињама, док би губици од ПДВа износили 18,4 милиона динара на годипњем нивоу”, додаје Митковски.

Ова коалиција упутила је предлог и Министарству финансија.

“Предложили смо да се дода један посебан члан којим би се регулисало да се ПДВ не плаћа на донације хране пред истек рока трајања у складу са уредбом која би Влада могла да донесе. Очекујемо одговор с обзиром да се заиста ради о малом трошку за буџет, а огрмној користи за цело наше друштво”.

У Европској унији 20 од 27 земаља чланица не наплаћује ПДВ на донирану храну.

Михаило Јовићевић   Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар