Обећање председника Србије Александра Вучића, после два масовна убиства почетком маја, да ће 1.200 „нових полицајаца“ бити „готово увек у школи“ је обећање без покрића и није реално јер МУП нема капацитета за такву врсту ангажмана полицајаца, пише новосадски истраживачки портал ВОИЦЕ.
„Када се тих 1.300 полицајаца који сада излазе из Центра за основну полицијску обуку у Сремској Каменици преточи у 27 полицијских управа, то је ништа. Немогуће је да полицајци буду присутни у свим школама у сваком тренутку. То значи да бисмо само то радили без поштовања сати, годишњих одмора“, рекао је за ВОИЦЕ председник Струковног удружења полиције „Др Арчибалд Рајс“ Владимир Џигурски.
ВОИЦЕ је навео пример Града Београда, где је приликом расписивања прошлогодишњег конкурса, Полицијска управа Београд отворила 40 места за нове полицијске службенике.
„Према подацима Републичког завода за статистику, на територији Града Београда има 405 основних и средњих школа. Ако би полицајци редовно дежурали у две смене у свим школама, то значи 810 припадника МУП-а пет радних дана у недељи. Односно, бројка од новозапослених 40 полицајца готово да не значи ништа“, пренео је ВОИЦЕ (воице.орг.рс).
Сваке године курс за полицијске службенике у Сремској Каменици упише између 1.000 и 1.500 кандидата, а то је једина установа у Србији у којој се обучавају будући полицајци.
„Рачуница је проста: ако председник каже – ‘полицајац готово увек у школи’, а према подацима Републичког завода за статистику у Србији постоје 3.732 основне и средње школе, које похађа више од 500.000 ученика, то значи да би тих иницијалних 1.000 полицајаца могло да дежура тек у четвртини школа, и то у једној смени“, пренео је портал.
Наводи се да би у 3.732 школе на територији Србије, у две смене свакодневно, пет дана у недељи, требало да буде ангажовано 7.464 полицајаца или „70 одсто од укупног броја капацитета полицајаца опште надлежности, које свакодневно виђате на улицама“.
С обзиром да ће нови полицајци бити распоређени у школама, што је педагошки изузетно захтевна позиција, ВОИЦЕ је поставио питања МУП-а да ли ће одлука да се курс још додатно скрати утицати на њихову компетентност, али МУП није одговорио на питање.
„Након завршетка курса у Центру, нови полицајци пролазе стажирање на подручју своје полицијске управе. Да ли ће онда кандидат који је Центар уписао као будући гранични полицајац радити на граници, иако није прошао специјалистичку обуку, или ипак у школи, питања су на која немамо одговоре. Као ни на питање да ако ће полицајци радити у школи, да ли имају довољна знања, пре свега педагошка“, наводи портал.
МУП није одговорио на питања ВОИЦЕ-а да ли полазници курса уопште знају где ће и како радити након што заврше Центар за основну полицијску обуку.
Foto MUP Srbije