Најновије дугорочне прогнозе за пролеће 2025. показују вероватан утицај Ла Ниње на сезонско време у Европи. Предвиђа се доминантан систем високог притиска над континентом, а ниски над западом и северозападом.
Метеоролошка пролећна сезона траје 3 месеца и обухвата март, април и мај. Ово је прелазно раздобље из зиме у лето, па се може очекивати пуно динамике, јавља Severe Weather у својој најновијој прогнози.
Сматра се да ће океански догађај Ла Ниња имати неочекивану улогу ове сезоне. Обично је тешко пронаћи или видети било какав прави утицај Ла Ниње на Европу. Један од важних великих покретача ове сезоне је Ла Ниња у тропском делу Тихог океана. Међутим, иако је постајао све јачи у последња два месеца, постоје само основне назнаке колику ће улогу имати у пролеће 2025. у Европи. Предвиђа се да ће Ла Ниња остати барем до раног пролећа, преноси Вечерњи лист. Али атмосферски утицај тако великих аномалија може трајати дуже, покривајући целу пролећну сезону северне хемисфере. Ла Ниња би могла да донесе топлија и сушнија пролећа у делове средње и западне Европе. Али више падавина често се налази над југозападним, западним и северним деловима Европе, као и над Средоземним морем.
Severe Weather Еуропе користи два сезонска модела за прогнозу ECMWF (Европски центар за средњорочне временске прогнозе) и УКМО модел, из службеног британског Мет-Оффицеа.
ЕЦМWФ: Мање падавина током пролећа
Проширена прогноза ЕЦМWФ-а показује већином већи притисак у средишту централне и источне Европе. Зона ниског притиска налази се у крајњем северном Атлантику и изнад северозападне Европе и врло личи на пролећни утицај Ла Ниње. Гледајући прогнозу површинске температуре, види се топлији узорак за већину средишњих и северних делова Европе. На то утичу зона високог притиска и југозападно струјање из подручја ниског притиска у Атлантику. Види се и тенденција нормалних до нижих температура над југозападном и деловима средње Европе и југоистока. За март се прогнозира мање падавина у већем делу средње Европе и према истоку. Опет, то је због утицаја подручја високог притиска. Али, више падавина може се видети над јужним, западним и северним деловима, под утицајем зоне ниског притиска са северног Атлантика и над западним Средоземљем, преноси „Вечерњи лист“.
Аномалија високог притиска над Европом типична је за пролеће Ла Ниње, па постоји могућност да је овај образац донекле повезан с њеним глобалним утицајем. Топлије температурне аномалије и блажи услови вероватнији су у западном, средишњем делу и према истоку. Средишња и западна подручја вероватно би могла видети повремене атлантске фронтове са запада/северозапада под утицајем зона ниског притиска изнад северног Атлантика, пише Севере Wеатхер.
Што се тиче падавина, у Европи се више падавина предвиђа у југозападним, средишњим и северним крајевима. То се очекује због прогнозираног подручја нижег површинског притиска над југозападном Европом и шире зоне ниског притиска изнад северног Атлантика за северне делове. У комбинацији с нижим температурама, то такође утиче на потенцијал снежних падавина у рано пролеће.
Иако је пролеће познато као почетак топлијег дела године, још би могло бити снежних падавина, посебно у марту. Ипак, према последњој прогнози снежних падавина за март – мај 2025. већи део континента има снежне падавине испод нормале. Наравно, то не значи да неће падати снег, већ то само значи да је ређи од просека у последњих 30 година. Један хладан фронт с одговарајућим хладним ваздухом може донети велику количину снежних падавина у средишњим деловима Европе, а то се вероватно неће појавити у месечном просеку.
УКМО модел: Више температуре
УКМО модел показује нешто другачију прогнозу од ЕЦМWФ-а. Приказује зону високог притиска са средиштем изнад западне Европе и сигнал подручја ниског притиска изнад далеког северног Атлантика. Зона високог притиска протеже се и према истоку, покривајући већи део Европе. Температурна прогноза показује углавном топлије услове од нормалних у већем делу континента, посебно у северним и североисточним регијама.
Гледајући падавине, виде се углавном сушнији услови над деловима средишње и западне Европе. То је углавном очекивано, с обзиром на прогнозу високог притиска из овог модела. Али северна и јужна Европа показују више падавина у пролеће, што указује на утицај зоне ниског притиска на северу и зоне нижег притиска над Средоземним морем. Више пролећних снежних падавина предвиђа се у северозападној Скандинавији, где су температуре још довољно ниске, а подручје ниског притиска доноси обиље падавина.
Foto N1