Вртоглава поскупљења намирница, енергената, али и радне снаге, прете да ученике нижих разреда основних школа у Србији, оставе без хране, јер су цене ручка који деца добијају у целодневној настави или боравку, скочиле за минимум 30 одсто. Поскупљења оброка у школама доводе до раскида уговора појединих образовних установа са фирмама за кетеринг, а све је више случајева родитеља који отказују деци ручак, јер не могу да га приуште.
Малобројне основне школе у Србији имају своју кухињу, у већини установа оброци за децу до трећег разреда, која иду у прву смену, али остају у учионицама после наставе, до 16 или 17 часова, ручак достављају фирме које се баве кетерингом. Ове фирме бирају се пре почетка школске године путем јавне набавке, а цена оброка усклађује се са ценама намирница. Међутим, цене које су уговорене пре септембра 2021., за текућу школску годину, су у другом полугодишту, са драстичним поскупљењима сировина, скочиле толико, да ће један број малишана остати без ручка, иако у школи проводе осам до девет сати дневно.
“У преподневној смени настава почиње у осам ујутру и заврши се до 11, па деца остају у боравку до 16 или 17 сати. Моје дете углавном остаје до четири поподне, а ујутру доручкује ако стигне или понесе доручак, неко воће и слаткиш да има за ужину. Подразумева се да ће у школи да руча, око 13 сати. Прошле године рачун за боравак, односно за ручак, био је месечно, максимум три до четири хиљаде, јер ако ученици одсуствују са наставе, оброк отказују и не плаћамо га. За март 2022. године, рачун за боравак износио је нешто више од 5.500 динара, што је рекордна цена до сада, јер то је око 240 динара по оброку. Не смем ни да мислим како ће бити од септембра. Неколико родитеља је најавило да ће деци отказати ручак, јер не могу више да плаћају” прича за Нова.рс Кристина Стојиљковић, мама ученика другог разреда једне основне школе у Новом Београду.
Због скока цена, кетеринг служба (позната редакцији) која снабдева неколико основних школа у Београду, недавно је тражила раскид уговора са установама, а у њиховом допису између осталог стоји:
“Принуђени смо да Вас обавестимо да због више силе, промењених околности на економском плану, општепознатог поскупљења енергената, горива, радне снаге и сировина код добављача, нисмо више у могућности да извршавамо своје обавезе, по ценема одређене Уговором, јер наставак пословања по тренутно уговореним ценама не само да није економски исплатив и оправдан по нас, већ нас такво пословање великом брзином води у пословне губитке…”
У овој фирми за кетеринг, речено нам је да је раст цена сировина угрозио посао, због чега је једино решење био раскид уговора са школама.
“Цене које смо уговорили још пре септембра 2021. више не могу бити исте, јер нам се не исплати, а суочавамо се са озбиљним губицима и плашим се да ће бити све горе. По ценама од прошле године не можемо више да испоручујемо храну, јер је све ненормално поскупело. Кетеринг, осим хране, подразумева и посуде за паковање, есцајг, гориво за возила која достављају ручак, плате радницима. Сада један оброк кошта нешто мање од 240 динара, што је родитељима већ прескупо, а реална цена морала би да буде преко 300 динара, како бисмо и ми нешто зарадили” рекла нам је директорка ове фирме, а замолила је да остане анонимна.
Ипак, у појединим школама успели су да се договоре са кетеринг службама и са родитељима, али то није ишло лако и сви се плаше нових поскупљења.
“Кад смо радили јавну набавку током лета, пре почетка школске године, водили смо се старим ценама и бројем деце који је прошле године остајао у боравку. Међутим, од другог полугодишта, ручак и ужина су доста скупљи, а више деце се пријавило за боравак. Кетеринг служба није могла да испоручи толико оброка јер их је много коштало. Почетком 2022., морали смо поново да распишемо јавну набавку, а сви добављачи понудили су високе цене. Оброци су били у просеку за 20 до 30 динара скупљи” објашњава за Нова.рс Јелена Воларов, директорка ОШ “Ђорђе Крстић” у Београду.
Она истиче да је у овој школи у првом полугодишту оброк по детету коштао 192, а сада је 216 динара.
У школама са кухињом ручак дупло јефтинији
Основна школа “Јосиф Панчић” у Београду, има своју кухињу.
“Сами спремамо храну за ученике, немамо кетеринг и то је доста исплативије. Цена је још почетком школске године, кад су кренула прва поскупљења, скочила на 180 динара јер смо имали много трошкова око намирница. Међутим сада смо спустили на 150 динара по оброку, што је готово дупло јефтиније него у школама које плаћају кетеринг. Имали смо јавну набавку за снабдевање намирницама месом, смрзнутим воћем и поврћем, и када смо кренули са одабиром, био сам шокиран ценама које су нудили” каже за Нова.рс Милан Бајић, директор ОШ “Јосиф Панчић”.
Ана Марковић Нова