Радници који со маилом контактирали Тањуг, тврде да је словачка агенција, која их је ангажовала, затворена и да нису добили плату као и обећану недељну аконтацију
Група од 50-так радника из Србије, који су без претходно потписаног уговора о раду у нашој земљи отишли на рад у словачки град Трнава, остала је, како тврде, без посла, плата и решења за ту ситуацију.
Та група радника контактирала је Тањуг, апелујући на помоћ, иако су се у невољи нашли, између осталог и зато што нису послушали сугестије да сви који посао траже у иностранству не крећу на пут без уговора о раду.
У писму које су маилом послали Тањугу не наводе да ли су се обратили некој од институција државе Србије, али и Словачке.
Они иначе тврде да је словачка агенција, која их је ангажовала, затворена и да нису добили плату као и обећану недељну аконтацију.
Додају да је словачка агенција „Раскен“ са седиштем у Трнави, која их је директно ангажовала, затворена већ седам дана.
Према процени радника, преко те агенције у Словачкој је ангажовано око 500 грађана из Србије.
Радник Н. Д. (име и презиме познато редакцији) каже да је до сада радио у фабрици „Фремаћ“ у Словачкој, на производњи пластичних делова за аутомобиле и камионе.
– У агенцију је 14. новембра упала полиција (тржишна инспекција), вероватно због неплаћеног пореза, власници агенције су задржани у притвору 48 часова, па затим 72 часа, барем су такве информације стигле до нас. Данас је шести дан како агенција не ради – каже Н. Д.
У фабрици у којој је он радио, каже, има око 50 запослених из Србије, који су из Новог Сада аутобусима отишли на рад у Словачку.
– Остали смо без евра у џепу, хране нам понестаје, нервозни смо, препуштени сами себи…
Објашњава да протеклог петка радници нису могли да узму аконтацију, која се иначе исплаћује на крају сваке радне недеље (50 евра) и да би данас по „уговору“ требало да добију плату, али сумњају да ће се то десити, јер агенција не ради.
Поводом случаја наших радника у Словачкој који тврде да им словачка агенција „Раскен“, преко које су ангажовани на раду у тој земљи, није исплатила зараде, у Министарству спољних послова кажу да је Амбасада Србије у
Братислави у контакту са нашим радницима као и словачким институцијама и да ће по потреби предузети потребне мере.
Како наводе у министарству, Амбасади Србије у Братислави су се 20. новембра обратили држављани Србије на привременом раду у Словачкој, ангажовани преко словачке агенције за запошљавање „Раскен“, поводом „могуће неисплате зарађених плата пошто су, према њиховим наводима, власници наведене агенције ухапшени“.
„Амбасада Србије у Братислави је у контакту са нашим држављанима у Трнави као и словачким институцијама и по потреби ће предузети све потребне мере у складу са својом надлежношћу“.
Према подацима надлежних у Словачкој, највише радника у тој земљи долази из Румуније и Србије, а само у фабрикама те земље ради 6. 800 наших грађана од којих већина нема дозволу за рад.