Припадници Муп, односно Управе саобраћајне полиције, од петка, 10. фебруара, почеће санкционисање возача који прођу возилом на црвено светло семафора испред раскрснице или обележеног пешачког прелаза, а на основу снимака забележених камерама система видео-надзора Града Београда.
Ово је још један вид контроле бахатих возача, који би додатно могао да регулише брзу и насилну вожњу.
Камере које су постављене испред раскрсница или пешачких прелаза на којима је саобраћај регулисан семафорима, помоћу одговарајућег софтвера детектоваће возила која прођу семафор на знак црвеног светла и аутоматски бележити видео-снимак учињеног прекршаја.
Власнику, односно кориснику таквог возила биће упућен позив да у року од осам дана достави потпуне и тачне податке о идентитету лица које је учинило прекршај.
Уколико возилом у том тренутку није управљао власник, он је дужан да достави оверену писану изјаву на основу које се на неспоран начин може утврдити које лице је управљало возилом у време направљеног прекршаја.
За пролазак возила на црвено светло семафора, односно за незаустављање возила испред пешачког прелаза који је регулисан семафорима, Законом о безбедности саобраћаја на путевима прописана је новчана казна у распону од 20.000 до 40.000 динара или казна затвора у трајању до 30 дана, шест казнених поена и заштитна мера забране управљања возилом у трајању од најмање три месеца.
Према доступним подацима МУП од прошле године, ово министарство већ је поставило 633 камере на 262 локације у престоници. Тај број укључује 357 фиксних и 149 покретних камера, као и 127 „саобраћајних“ камера које су повезане на софтвер који аутоматски препознаје регистарске таблице.
Присутне у свих десет централних београдских општина, највише оваквих камера има на Новом Београду (63). Највидљивија раскрсница са четири „саобраћајне“ камере на овој општини је она на углу Булевара Михајла Пупина и Улице Милентија Поповића између хотела „Хајат“ и тржног центра „Ушће“. Исти број камера је и на раскрсници улица Јурија Гагарина и Др Ивана Рибара, као и на раскрсници Војвођанске и Гандијеве улице.
НАЈВИШЕ СТРАДА ЗБОГ ПОЈАСА
ОД погинулих у саобраћају током претходне године, сваки четврти није имао сигурносни појас. И док се на предњим седиштима он користи у 90 одсто случајева, на задњим је бројка поражавајућа, јер је мања од 20 одсто. Како кажу у полицији, једна од главних мера која би се могла применити приликом вожње под дејством алкохола јесте трајно одузимање возила.
Ш. М. Новости