Током викенда регистрован је први пацијент у Србији ове године који има грозницу Западног Нила, а за још два пацијента се раде испитивања, изјавио је данас директор Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ Драган Илић.
Оболела особа од грознице Западног Нила се, према његовим речима, налази на Институту за инфективне и тропске болести.
– Имамо и два случаја која се воде као сумња на грозницу Западног Нила. Ми ћемо током дана дефинисати да ли се ради о два нова случаја обољења – рекао је Илић за РТС.
Он је додао да постоје подаци да имамо нове локације на којима је идентификован вирус код комараца, што говори о присуству вируса грознице Западног Нила на широј територији Србије, те да је неопходно интензивно третирати комарце и предузимати мере да се заштитимо од убода комараца.
Према његовим речима, важна је лична заштита, односно да се у вечерњим и раним јутарњим сатима не излази без дугих рукава и ногавица и да се постављају заштите на прозорима.
Такође, потребно је из дворишта уклонити места са стајаћом водом и избегавати локације поред бара и река у вечерњим сатима.
– Локалне самоуправе морају ставити међу своје приоритете и третман комараца. Имамо и податке да један број локалних самоуправа још увек то није урадио – додао Илић.
Како се преноси
Вирус Западног Нила на људе се преноси преко убода инфицираног комарца, а може да изазове енцефалитис (запаљенска обољења мозга и кичмене мождине) и менингитис (упала можданих овојница), пише медицински сајт „Стетоскоп“.
Овај вирус не преноси се директним контактом једне особе са другом путем додира или пољупцем.
Симптоми
Највећи број људи који су инфицирани вирусом Западног Нила немају никакве симптоме или, пре потпуног оздрављења, показују благе знаке болести као што су повишена температура, главобоља и болови у телу.
Код неких људи може да се јави благи осип или отечене лимфне жлезде, а код старих особа може да изазове озбиљну болест која делује на мождано ткиво. У врло озбиљним случајевима може да изазове стално оштећење живаца и да буде смртоносна.
Ако се покажу знаци енцефалитиса као што су повишена температура, слабост мишића и/или конфузија, потребно је да одмах затражите лекарску помоћ.