Почетна » ОПРЕЗ! Не купујте шверцоване сухомеснате производе, ВЛАДА АФРИЧКА КУГА

ОПРЕЗ! Не купујте шверцоване сухомеснате производе, ВЛАДА АФРИЧКА КУГА

од admin
0 коментар

 Како сазнаје „Блиц“, највећа опасност прети од шверцованих месних прерађевина из Мађарске и Румуније које се продају највише у пограничним деловима земље, око пијаца, на импровизованим тезгама, вашарима… Све то важи за илегално увезену робу, која се може купити и широм Србије. Највише се продају кобасице, шунке, сланине, разне саламе и друге месне прерађевине. Међутим, чак ни превентивне мере које су на снази како би се сузбило ширење афричке куге нису обесхрабриле све трговце да продају ове намирнице.

– Један познаник је изнео нешто хране на тезгу испред пијаце у нади да ће је се решити док је још у року трајања. Људи купују – не питају одакле је. Само да је јефтиније. Међутим, када је дошла инспекција џаба су му била сва оправдања. Те да је робу набавио пре забране, те да је купио у Србији али је препродаје. Ништа му није помогло и платио је дебелу казну. Ја с тим не желим да се играм и зато сам престао да продајем месне прерађевине – прича нам један од трговаца са новосадске Футошке пијаце.
 
Надлежни из Управе за ветерину кажу за „Блиц“ да ветеринарски инспектори предузимају све неопходне мере. Те мере спроводе и други надлежни државни органи, као што су Управа Царина, МУП и друге инспекције Министарства пољопривреде.
 
– Ветеринарска инспекција врши појачани надзор на свим местима где има промета хране животињског порекла, како на одобреним местима тако и на местима на којима се може очекивати да се таква храна нелегално ставља у промет – кажу у Управи за ветерину.
С друге стране, ветеринарске организације у Републици Србији интензивно раде на едукацији власника, односно држалаца свиња, како би се ниво биосигурности на фармама и газдинствима са свињама подигао на што виши ниво и на тај начин спречио ризик од појаве болести код домаћих свиња.
 
У ловиштима се у протеклих годину дана врши активан и пасиван надзор над популацијом дивљих свиња и свака угинула дивља свиња се подвргава дијагностичком испитивању на присуство узрочника афричке куге свиња.
Подсетимо, Афричка куга кренула је са североистока Европе. Појавила се у Литванији, Летонији, Пољској, Чешкој, Белгији, Бугарској, Украјини, Румунији и Мађарској. Управа за шуме недавно је издала наређење за одстрел дивљих свиња да би се њихова популација свела на биолошки минимум. Досадашња штета у Европи од афричке куге процењује се на две милијарде евра.
 
Казна и до три милиона динара
За оне који не поштују прописе, било да се ради о производњи или промету, казне су прописане Законом о безбедности хране.
 
– Висина казне зависи од тога да ли се ради о привредном преступу, прекршају или физичком лицу, односно о врсти учињеног казненог дела, а коначну казну прописује суд. Казне за правна лица износе од 300.000 до 3.000.000 динара, за предузетнике од 250.000 до 500.000 динара, а за физичка лица од 30.000 до 50.000 динара – прецизирају у Управи.
Златко Чонкаш   Блиц

Можда ти се свиди

Оставите коментар