Почетна » Отварају стадион вредан 2,5 милијарди у граду са најнижом просечном платом

Отварају стадион вредан 2,5 милијарди у граду са најнижом просечном платом

од Други Пишу
0 коментар

Лесковачки стадион има 8.136 места и званично кошта 2,5 милијарди динара, а новац обезбеђује Канцеларија за управљање јавним улагањима која се финансира из буџета Србије. Дакле, изградњу стадиона плаћају грађани, пише ЈУГпресс.

Према подацима Завода за статистику Лесковац је месецима уназад последњи у категорији градова у Србији по просечним исплаћеним зарадама, наводи ЈУГпресс.

Лесковац има Фудбалски клуб „Дубочицу“ који је био у Српској лиги када је почела изградња стадиона, сада је ушао у Прву лигу, други ранг.

Када је обилазио радове ономад председник Србије Александар Вучић коментарисао је да ће овај стадион у Лесковцу бити најлепши у окружењу, наводи ЈУГпресс.

Грађани нису баш импресионирани због те лепоте, судећи по коментарима на друштвеним мрежама, прво помисле на то колико је плаћен, а колико стварно кошта стадион у Лесковцу али и на незавидне плате, углавном око минималца, као и шта је све могло да се уради за тај новац.

Стадион се свечано отвара на дан почетка Роштиљијаде, 21. августа 2023. године али га, како је најављивано, ипак неће отворити председник Србије Александар Вучић.

Отвориће га утакмица између ГФК Дубочица Лесковац и РФК Нови Сад 1921 која ће бити одиграна у оквиру 3. кола Прве лиге Србије.

„Ми се увелико спремамо за праву званичну утакмицу која ће бити у понедељак од 20 часова. На стадиону се могу видети радници који исправљају неке ствари, с обзиром да су били из УЕФА-е и рекли шта се још мора отклонити. Ту су и радници који чисте терен и који итекако уређују травнату површину“, рекао је за Регионалну информативну агенцију ЈУГпресс Александар Пејчић, члан Градског већа у чијој је надлежности овај стадион.

„Иначе, сви радови су завршени, ово је стадион 4. категорије по УЕФА стандардима. Ту категорију имају још само стадион „Рајко Митић“, односно стадион „Црвене звезде“ и стадион „Партизана“, што значи да на само ова три стадиона могу да се играју међународне утакмице попут Лиге Европе, Лиге конференција или Лиге шампиона”, додао је Пејчић.

На питање да ли постоји некакав план играња утакмица Пејчић нам је рекао да очекују нову званичну посету представника ФК „Чукарички“, како би се договорили око динамике одигравања њихових утакмица.

„Они су одабрали Лесковац јер наш стадион задовољава све услове и има одређене капацитете и ресурсе. Њима одговара близина аеродрома, на коридру смо пута Е75. Задовољавамо и услове по питању инфраструктуре, а имали смо пре четири дана и контролну утакмицу, где је пре свега контролисан ВАР систем који помаже судијама при доношењу одређених одлука. На терен су изашли омладинци, који су практично одиграли прву утакмицу. Иначе, очекујем да 31. августа овде дође грчки „Олимпијакос“ који ће играти са „Чукаричким“ утакмицу у оквиру квалификација за Лигу Европе. Имаћемо овде још три међународне утакмице „Чукаричког“, јер ће они, уколико се не пласирају у групну фазу Лигу Европе, играти групну фазу Лиге конференција. Очекујемо и да се неко из Фудбалског савеза Србије јави и да репрезентација Србије овде одигра једну утакмицу на челу са селектором Драганом Стојковићем Пиксијем”, износи планове и жеље Пејчић.

Више грађана је питало нашу редакцију зашто су седишта црвено-бордо кад то није боја ФК „Дубочице“ и ко је одлучивао о томе а Пејчић каже да је традиционална боја ФК „Дубочица“ црвена и да је инвеститор на основу тога уградио седишта црвене боје.

„Нека седишта су светлије, нека тамније боје, али је доминантна црвена“, каже он.

На питање ко је финансирао изградњу стадиона и пратећих садржаја Пејчић каже да „финансира Република Србија преко Министарства за јаван улагања и Град Лесковац. Инвестиције Града Лесковца се огледају у прављењу улице Радоша Церовића поред стадиона, који је практично и пожарни пут и уз који се налази и 132 паркинг места“.

Грађане Лесковца занима и ко ће да одржава стадион а ко ће све то да плаћа.

У овом граду међу грађанима постоји озбиљна бојазан да ће трошкови бити плаћани из градског буџета, што ће рећи да ће „најлепши стадион“ плаћати они који имају наниже плате у Србији у категорији градова.

„СРЦ „Дубочица“ обавља послове хигијене и чишћења у време пробног рада који је до 19. новембра. У овом тренутку су они и присутни, они су ти који припремају терен и умивају ову нашу лепотицу за прву утакмицу“, објашњава Пејчић недавну одлуку Градског већа да се послови око стадиона повере Спортском центру „Дубочица“.

На улазу у стадион је постављена Вучићева слика са поруком, а Пејчић каже да у тренутку када смо снимали овај разговор, он није видео.

„Али, многе генерације „Дубочице“ су сада досањале свој стогодишњи сан. Изграђен је нови стадион, а на нама је да унапредимо функционалност овог стадиона, да на њему буду нови Перовићи, Живковићи, Банковићи, који ће преносити славу и лесковачког и српског фудбала. Такође нам је идеја да на овом стадиону долази што више породица са децом и да уживају у спортским догађајима, али их ја позивам и да дођу и да посете наш стадион који је прелеп и свакако један од најлепших у Србији”, закључио је он.

Foto Shutterstock/ Milos Momcilovic

ЈУГпресс/Н1

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар