Почетна » Ово је списак клиника на којима је немогуће заказати специјалистички преглед

Ово је списак клиника на којима је немогуће заказати специјалистички преглед

од Други Пишу
0 коментар

Универзитетски клинички центар Србије (УКЦС), клиничко-болнички центри (КБЦ) “Бежанијска коса“, “Звездара”, “Земун”, “Др Драгиша Мишовић”, институти за кардиоваскуларне болести (ИКВ) “Дедиње”, за реуматологију – немају ниједан слободан термин за специјалистички преглед кардиолога, неуролога, нефролога, ендокринолога, реуматолога, хематолога. Како за Нова.рс сведоче лекари из домова здравља, који се хватају за главу када уђу у систем за заказивање ИЗИС (интегрисани здравствени информациони систем), за најтраженије специјалистичке прегледе, већ месецима је немогуће пронаћи слободан термин, па пацијенти чекају до даљег, узимају бланко упуте или одлазе у приватне ординације и клинике.

Уколико вам је хитно потребан преглед код кардиолога, неуролога, нефролога, гастроентеролога, али и других специјалиста, до даљег се не надајте заказаном термину, јер их – нема!

“Могу да Вам кажем да влада исти хаос данас, као и кад је заказивање било од 1. до 5. у месецу, па су се термини брзином светлости попуњавали, а пацијенти који не стигну на ред, морали су да чекају следећи месец како би поново покушали да дођу до специјалисте”, каже за Нова.рс др Владан Јовановић, лекар у једном београдском дому здравља.

Он наглашава да када изабрани доктор у дому здравља уђе у систем ИЗИС да провери слободне термине за прегледе у секундарним и терцијарним установама, они који су „најтраженијии“ су већ месецима заузети.

“Занимљиво је да велики број лекара, који се налазе на списку стационарних установа, сваки пацијент може уз кафицу, пријатан амбијент, љубазну ‘сестру’ и још љубазнијег лекара ‘стручњака’ да пронађе у некој приватној ординацији и да преглед заврши за један дан, без чекања. То наравно мора да плати. Управо овакав систем, двоструки аршини у медицини, дупла радна места, катастрофална организација рада у државним установама, нас је и довела до овог хаоса. Систематски нам је уништавано здравство, као и школство и сви базични стубови друштва. Не знам где ово води, али ако не ставимо прст на чело и нешто не учинимо, срљамо у тоталну пропаст”, наглашава доктор.

Због непостојећих термина, страдају пацијенти, али и лекари.

“Пацијенти нам не верују да нема термина за специјалисте у болницама, јер су на телевизији, од министарке Данице Грујичић, чули да свакога дана може да се закаже. Нападају нас, постају агресивни, јер мисле да нећемо да им закажемо, па смо стално између две ватре ‘пацијената и Министарства здравља’. Не схватају да је ситуација ‘на терену’ потпуно обрнута од приче са телевизије. Термина скоро да уопште нема. Могуће је преко ИЗИС-а заказати само конкретне дијагнозе код одређених лекара, никако другачије. Рецимо, у КБЦ Бежанијска коса постоји забрана заказивања појединих прегледа. За ту, и неке друге болнице, дајемо упуте без термина, као што их пишемо за ВМА, то је једини начин”, објашњава за Нова.рс докторка А. С., из једног београдског дома здравља, која је замолила да остане анонимна.

Не постоји начин да закажете термин код ендокринолога или пулмолога, наглашава докторка, а само кроз њену ординацију дневно прође 50 до чак 70 пацијената, док је половини неопходан неки упут за даљу дијагностику и лечење.

“То је генерално проблем од кад ИЗИС, као, функционише. Ништа се није променило. Код ендокринолога никад нема термина, ни код пулмолога, а о онкологији боље да не причам, тамо је понекад могуће заказати, ако пацијент жели одређеног лекара, па се некад ослободи место. Ако, рецимо, у Београду имате 15 ендокринолога и они сваког месеца ослободе по пет термина, то је 75 укупно, а пацијената је на хиљаде. У Србији имамо 700.000 дијабетичара, на хиљаде људи са проблемом штитне жлезде и другим ендокринолошким дијагнозама. Кад је кардиологија у питању, ситуација је још гора, јер смо ми нација са епидемијом срчаних обољења. Само ја имам 2.500 картона и дневно од 50 до 70 пацијената. Део њих долази по терапију, део због симптома, а делу је неопходан упут. Београђани често узму бланко упут и оду у болницу, договоре се са лекаром и заврше преглед, док људи из унутрашњости немају никакве шансе”, каже наша саговорница из дома здравља.

Премало је лекара у односу на број пацијената.

“Најчешће, ми, из примарних здравствених установа, правимо спискове. Узимамо податке пацијената, пописујемо прегледе који су им потребни, па кренемо у потрагу. Кад, и ако, наиђемо на слободан термин, одмах уписујемо и заказујемо, потом зовемо пацијенте, да не би они свакога дана долазили и правили гужву”, објашњава докторка.

Проблем са системом заказивања је, између осталог, и техничке природе, кажу лекари на клиникама.

“Код нас су сви термини у амбуланти увек попуњени и како се који ослободи одмах се попуни. Неке установе имају просторних проблема, немају довољно амбуланти, али ни лекара, па вероватно зато не може да се закаже. Због новог система заказивања неопходно је увести продужени рад, као и ноћни. Мора да се повећа и здравствено особље и број амбуланти, као и радно време. Наши капацитети не могу ‘преко ноћи’ да се повећају, ми и поред амбуланти радимо и друге интервенције, имамо и интензивну негу и још много посла и тешких пацијената”, објашњава за Нова.рс проф. др Предраг Митровић, кардиолог на Универзитетском клиничком центру Србије (УКЦС).

Подсетимо, министарка здравља Даница Грујичић, је још почетком 2023. године укинула заказивање прегледа само од 1. до 5. у месецу, а омогућила, бар на папиру, да оно буде отворено свакога дана. Међутим, здравствени радници сматрају да заказивање током целог месеца и даље не обезбеђује на свим клиникама слободне термине за прегледе, јер су проблеми много озбиљнији од самих датума, а односе се, између осталог, и на лошу организацију рада, све мањи број стручних кадрова у установама, неопремљеност болница…

На наша питања о недовољном, а често и непостојећем броју слободних термина за специјалистичке прегледе у секундарним и терцијарним здравственим установама, из Министарства здравља нису одговорили до објављивања овог текста.

Непостојећи термини за специјалистичке прегледе

Према сведочењу лекара из домова здравља, тренутно је немогуће добити термин за преглед у:

УКЦС:

Клиници за дерматовенерологију – дерматолога
Клиници за неурологију – неуролога

Клиници за нефрологију – нефролога
Клиници за гастроентерологију – гастроентеролога
Клиници за кардиологију – кардиолога

КБЦ:

“Земун” – ендокринолога
“Бежанијска коса” – кардиолога, хематолога

„Др Драгиша Мишовић“ – кардиолога
„Звездара“ – ендокринолога, офталмолога, а за гастроентеролога отворен је само један термин, искључиво за одређену дијагнозу

Институти:

За реуматологију – реуматолога
ИКВ “Дедиње” – кардиолога

 

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs; Shutterstock

Ана Марковић   Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар