Почетна » ПЕТА ФРЕКВЕНЦИЈА – НЕДОСАЊАНИ САН

ПЕТА ФРЕКВЕНЦИЈА – НЕДОСАЊАНИ САН

од Други Пишу
0 коментар

Све полуге управљања информацијама су стављене у службу актуелне власти кроз њима блиских, од њих зависних и повлашћених телевизија, што значи да је за овакву ауторитарну власт недопустив сваки дисонантни тон, а што би било очекивано од телевизије која би добила ту фамозну пету фреквенцију а не би била под њеним утицајем

Помало заборављена прича о петој националној фреквенцији, која није додељена ни годину и по дана од расписивања конкурса, требало би поново да се активира јер су баш ови избори, и догађаји након њих, показали зашто је она значајна.

Гледаоци телевизија са националном покривеношћу – Пинка, Хепија, Б92 и Прве, нису били у прилици да објективно сагледају политичку ситуацију ни пре избора, а камоли у кампањи, јер су отворено прорежимске, заступале искључиво ставове власти, уз крајње негативну и непримерену кампању према опозиционим странкама, у којој су посебно предњачиле Хепи и ружичаста телевизија.

За савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), надлежан за доделу фреквенције, чујемо само када се председница овог тела Оливера Зекић појави у јавности са неким “перформансом” попут недавног објављивања монтиране фотографије у нацистичкој униформи, коју је критиковала шира јавност, а јеврејска заједница осудила и тражила извињење.

Савет РЕМ-а расписао је у јулу 2022. конкурс за доделу преостале, пете националне фреквенције која је упражњена од 2012. године, када је дозвола одузета телевизији Авала.

На конкурс су се пријавиле телевизије БК, КЦН (Коперникус), Нова С и Курир а због одлагања одлуке о додели фреквенције, телевизије Нова С и Н1 су почетком децембра прошле године обуставиле емитовање програма на 24 часа, уз поруку „Мрак у Србији без слободних медија“. Оливера Зекић је то схватила као притисак, рекла да „неће да може фреквенција“ све док она не буде тако хтела. Чиме је још једном показала самовољу и чињеницу да се у Регулаторном телу само једна особа пита и само једна особа о свему одлучују.

ПОЛУГЕ У СЛУЖБИ ВЛАСТИ

У међувремену је Савет РЕМ-а напустила Јудита Поповић, чији ставови су се знатно разликовали од ставова Зекић, не желећи више да даје легитимитет том телу, које само постоји и фактички ништа не ради. Поповић оцењује за Досије о медијима да постојеће телевизије са националном покривеношћу својим медијским услугама и програмским садржајима онемогућавају медијски плурализам, самим тиме пружају прилику власти да манипулише информацијама, односно да онемогући да до грађана стигну благовремене, истините, објективне информације. На тај начин се, додаје, онемогућава грађанима да слободно формирају своје мишљење, а власт добија прилику да креира паралелну виртуелну стварност.

Јудита Поповић истиче и да је из наведеног разлога кључна улога телевизија са националном покривеношћу у механизму ауторитарног владања.

„Све полуге управљања информацијама су стављене у службу актуелне власти кроз њима блиских, од њих зависних и повлашћених телевизија, што значи да је за овакву ауторитарну власт недопустив сваки дисонантни тон, а што би било очекивано од телевизије која би добила ту фамозну пету фреквенцију а не би била под њеним утицајем. Зато је пета национална фреквенција, а притом независна, у датим околностима само илузија“, указује Поповић.

Према њеним речима, грађани који се обавештавају искључиво из програмских садржаја већ поменутих телевизија са националном покривеношћу и јавних сервиса, остају ускраћени за многе кључне информације, па и информације о аферама власти попут Јовањице, Савамале, Беливука, два минута са наплатне рампе…

„А управо је то и намера власти да манипулише јавним мњењем, ускрати слободу говора па и слободу мишљења и закључивања“, наводи наша саговорница, па додаје да је „без сумње пласирање лажних информација, затрпавање јавности са контрадикторним информацијама, онемогућавање да се из мора информација искристалишу оне истините, добрим делом искреирало и политичке ставове грађана који иду у прилог останка СНС на власти“, наводи Поповић.

СИЛОВИТОСТ ПРОПАГАНДЕ

Професор Слободан Цвејић, потпредседник странке “Србија Центар” и такође некадашњи члан Савета РЕМ-а, истиче за Досије о медијима да је извештавање електронских медија са националним покривањем (фреквенцијом) током последње изборне кампање још једном указало на пресудни значај који ови медији имају на формирање јавног мнења и политичког опредељења у Србији. Додаје да је “још израженија него на претходним изборима била пропагандна функција комерцијалних медија са националном фреквенцијом у корист владајућег режима, пре свега најгледанијих Пинка и Хепија, али и нашег, грађанског, јавног сервиса РТС“.

„Узмимо за пример само то да се на Пинку и Хепију представници друге најјаче листе – а у Београду најјаче, ако се одстране купљени и ’увезени’ гласови – Србија против насиља, нису појављивали осим кроз злонамерне и циничне коментаре самопрозваних политичких аналитичара. Такође, РТС је о изборима и резултатима извештавао недовољно и необјективно – само неки од примера су постављање камере која извештава о протесту против изборне крађе владајућег режима тако да хвата само маргинални део присутних, или снимање са леђа изјаве Маринике Тепић петог дана њеног штрајка глађу”, указује Цвејић.

Он додаје да је ово изнова отворило питање доделе пете фреквенције, тј. преостале законом предвиђене дозволе за национално покривање емитованим програмом. Према његовим речима, ова процедура је иж даље у застоју самовољом Савета РЕМ-а.

„Уколико би ову преосталу фреквенцију у поштеној утакмици добила телевизија која би унела разноврсност у национални електронски медијски простор, створили би се бар минимални услови за објективније информисање грађана. Да ли то даје наду да бисмо за планиране локалне и поновљене београдске и парламентарне изборе могли да имамо демократичнију медијску атмосферу? Готово сигурно не, јер време потребно за реализацију овог конкурса и навикавање публике на новост у понуди сигурно далеко превазилази временски размак до избора који би требало да се одрже у касно пролеће“, објашњава Цвејић.

Наш саговорник истиче да не треба са владајућим режимом правити труле компромисе, него треба истрајати на захтевима да се медијска сцена потпуно уреди и врати у законима прописане оквире: сменити Савет РЕМ-а, одузети националну фреквенцију свим комерцијалним медијима који крше прописе (а то су сви који тренутно имају дозволу), проценити колико националних фреквенција Србији реално треба, доделити нове у фер условима.

„Осим тога, треба сменити руководство РТС-а које својим слуганством наноси огромну штету друштву и привреди Србије, и по законској процедури и на транспарентан начин изабрати ново“, закључује Цвејић.

ИШЧЕКИВАЊЕ НЕМОГУЋЕГ

Поводом оптужби да због притиска власти РЕМ не додељује пету фреквенцију за националну покривеност, Зекић је крајем прошле године за телевизију Пинк рекла да пета фреквенција још није додељена јер је једна од телевизија које су конкурисале, Нова С, поднела тужбу.

„Нас је Нова С тужила због, по њима, продужетка рока за издавање дозволе за националну фреквенцију”, рекла је Зекић и додала да док је са једном од телевизија које су конкурисале у судском спору “неће да може“ да РЕМ изда дозволу за националну фреквенцију.

„Прво нек суд заврши свој посао, па ћемо онда да одлучујемо”, рекла је тада Зекић за дневни лист Данас, упитана када ће Савет РЕМ-а заказати седницу на којој ће се доделити пета фреквенција.

На констатацију да процес пред Управним судом може да траје годинама, одговорила је: „Колико траје, нек траје!“

„Не можемо да се мешамо у рад правосудних органа. Је л’ их неко био по ушима да нас туже? Није“, навела је Зекић.

Нова С је тужила Управном суду Регулаторно тело за електронске медије због недоношења одлуке по питању издавања дозволе за фреквенцију у законском року.

Стручњаци за право су тада објаснили да спор који се води пред Управним судом није препрека за додељивање фреквенције те да је реч о самовољи председнице Савета РЕМ-а. С обзиром на то да тај спор може да траје и до неколико година, питање је када ће фреквенција уопште бити додељена.

Foto Stripolovka, Marko Somborac

Досије о медијима7 Нунс, Катарина Живановић

Можда ти се свиди

Оставите коментар