Почетна » Пијаћа вода се користи за истражне радње за рудник злата, а за мештане – рестрикције

Пијаћа вода се користи за истражне радње за рудник злата, а за мештане – рестрикције

од Други Пишу
0 коментар

Новинарка Н1 Жаклина Таталовић била је на Хомољу, где су у току истражне радње за рудник злата на локалитету Чока Ракита, наводећи да су тамо затекли „потпуно Дивљи запад“ и подсетивши да су колеге које су биле пре ње тамо нападнуте, као и локални активисти. Како додаје, напали су их радници ЈКП Белосавац, који превозе цистерне са чистом водом на врх планине, зарад истражних радњи, што је, како указује активиста Иван Милосављевић, противзаконито.

Он истиче да се коришћењем пијаће воде за истражне радње крши члан 72 Закона о водама који каже да се вода за пиће може користити само за снабдевање становништва, санитарно-хигијенске потребе, напајање стоке, за потебе индустрије која захтева висококвалитетну воду (прехрамбена, фармацеутска и друго), и потребе малих потрошача.

Додаје да ЈКП Белосавац, у којем ради локално становништво, испоручује већ месецима канадској компанији Данди, која спроводи истражне радње на Хомољу, пијаћу воду.

Таталовић наводи да се на Хомољу дешава „много гори процес него у Горњим Недељицама“.

Милосављевић додаје да канадска компанија већ 15 година буши по Хомољу, а у последње три интензивно, и да су за то време избушили између 1.500 и 2.000 бушотина.

Каже и да су тражили информацију колико је до сада фактурисано воде компанији Данди за потребе истражних радњи, први пут им нису одговорили, па су се жалили поверенику.

Не зна се да ли постоје уговори за доношење пијаће воде, а оно што је нарочито бизарно, да док цистерне доводе пијаћу воду за истражне радње за евентуални рудник злата, мештани Жагубице имају рестрикције, док село Лазница уопште нема воде.

Милосављевић истиче да када понестане пијаће воде, компанија краде воду из околних потока и подземних вода.

Такође, наводи и да су им рекли да би они за потребе истражних радњи користили техничку воду, „али у Жагубици такве нема“.

Наглашава да на Хомољу влада безакоње, никакве државне институције не спроводе законе, сем селективно, „а председник општине одлучује о животу и смрти“.

На питање да ли се зна колико су истражне радње одмакле, Таталовић каже да су очигледно доста одмакле, „јер се нешто вади из земље, ставља се у цистерне где се прерађује, па се опет враћа у природу“.

Оно због чега мештани посебно страхују је, додаје, да ће се користити цијанид, да ће се процесом лужења вадити злато.

Милосављевић подсећа на речи председника Србије Александра Вучића да је пронађена златна жила на истоку Србије и „да нас је Бог погледао“.

Додаје да тренутно на Хомољу има више радника него радно способног становништва, и да има пуно радника из Румуније, Бугарске, Турске.

Екипа Н1 је покушала да сазна од радника из ЈКП Белосавац одакле довозе воду, али нико од њих није желео да говори, упућујући их на управу.

Активисти који се боре против незаконитог поступања на Хомољу су Ренџери источне Србије и заштитници Хомоља, има их петорица, шесторица, и они су апеловали на „младе мушкарце, пуне снаге“ да им се придруже у патролирању планином.

Foto: Milan Milovanović/privatna arhiva

Н1/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар