Несташица млека већ данима дрма Србију, иако Влада доноси мере којима покушава то да прекине. Поскупљење млека, забрана извоза главни су адути у борби против празних рафова, али ни то, чини се, не помаже. Рафови са којих смо некада узимали млеко су и даље празни или полупразни, а рупе у њима трговци маскирају попуњавајући их јогуртом и кефиром. Наши репортери обишли су продавнице у Београду, Нишу, Крагујевцу, Чачку и Краљеву и утврдили да се до млека не може тек-тако. Рафови су полупразни или скроз опустошени. Већ је почело и лудило са прављењем залиха, па када у неком од маркета успеју да нађу млеко, грађани купују и по 24 литра.
Крагујевац
На рафовима у крагујевачким трговинама, не може се рећи да млека нема, али снабдевеност није на уобичајеном нову. Грађанима су доступна литарска паковања дуготрајног млека са додатком витамина Д3, затим без лактозе, без масноће, као и скупа увозна алпска млека, али ретко где има Имлековог од 2,8 процената млечне масти, односно популарне „кравице“.
У зависности од продавице до продавнице, цене се крећу од 96 динара, колико кошта литар млека Максијеве робне марке, до 180 динара за увозно млеко без лактозе.
Од продавачице у Максију сазнајемо да им већ данима од добављача не стижу комплетне поруџнине, те да им, како је истакла, испоручују „минималне количине“, које се брзо распродају. Према њеним речима, у крагујевачком ланцу Макси продавница, пре неколико дана уведена је и препорука о максималној количини млека коју грађани могу да пазаре при једној куповини.
„По једном рачуну, грађани могу да купе 12 литара млека, али то је само препорука. Ми никоме не можемо да забранимо да купи млеко и дешава се, да се људи у току дана враћају више пута“, рекла нам је продавачица.
С друге стране, у Лидлу нема никаквих ограничења за купвину, па смо затекли једног купца који је у колицима имао два пакета од по 12 литара. У пролазу нам је кратко рекао „Морам, имам мало дете“.
Иначе у Лидлу, како смо сазнали од једне раднице, недељу дана није било млека, а са испоруком нових количина, стигла је и нова цена. Дуготрајно млеко Лидлове робне марке, до скоро је коштало 89 динара, а сада му је цена 99 динара за паковање без затварача, односно 102 за тетрапак са затварачем.
Рафови у „Роди“ на којима обично стоји Имлеково млеко од 2,8, данас су празни, а у понуди су једино чоколодна, затим млека обогаћена витаминима, као и паковања од пола литра.
У локалном трговинском ланцу, од запослених сазнајемо да „углавном немају проблема“, те да су све њихове продавнице уредно снабдевее дуготрајним млеком. У том ланцу, рафови су пуни „Мегле“ млека и једне лесковачке млекаре, док је, како су нам рекли „са Имлеком мало теже“.
Ниш
У продавницама и великим маркетима у Нишу пастеризованог млека и даље има много мање него што је то уобичајно, док свежег млека нема „ни за лек“. Да рафови не би зврјали празни, у продавницама су распоређене кутује млека које се ређе купује, попут чоколадног, млека без лактозе или без масти. Осим млека из домаћих млекара, сада се повремено продају и пастеризована млека млекара из региона, пре свега из Словеније и Мађарске.
Продавци кажу да од добављача не добијају онолико кутија и боца колико наруче, а и то мало што добију, стигне са неколико дана закашњења.
Пастеризовано млеко у продавницама у Нишу још може да се пронађе по цени нижој од оне које је прописала Влада Србије (128,99 динара). Млеко са 2,5 одсто млечне масти може да се купи за 113 или 120 динара.
Чачак
У чачанским трговинским радњама не стижу довољне количине млека. Углавном има витаминизираног. „Сваког дана добијамо различите литраже без обзира на наруџбину. Видите и сами да је празан раф. Пензионери су ранораниоци и они, углавном, узму по два, три литра“, кажу у једној трговини за наш портал. Како наводе, остане оно најскупље, али се и оно у поподневним часовима распрода. „Људи морају да купе деци, углавном малишани пију увече и купују за њих. Није до нас“, кажу трговци.
Краљево
У краљевачким маркетима, на рафовима на којима би требало да стоји дуготрајно млеко, празни су већ пар седмица. Занимљиво је да и у делу где стоји краткотрајно млеко, већ некоа време стижи доста мање количине.
„Имлеково млеко не стиже још од прошле недеље. Ништа не знамо када ће“, каже једна од продавачица. Поједини су ограничили продају млека у тетрапаку од 2,8 одсто млечне масти, на 12 литара.
„Молимо вас да у складу са тренутном ситуацијом, будете солидарни и одговорни, како према својим, тако и према потребама комшија. Млеко од 2,8 одсто млечне масти, Здраво, Кравица и К плус купујете у препорученим количинама од 12 литара по рачуну“, стоји у обавештењу у једном од маркета.