Стотинак студената, професора и грађана кренуло је у протестну шетњу од Ниша до Мерошине, како би учествовали на скупу подршке студентима и универзитетским професорима које су на предходном окупљању у овом месту таргетирале и вређале присталице актуелне власти.
Они су кренули са кружног тока испред Казнено- поправног завода, уз скандирање „Добићете цимере“, на које је позвао редар речима да „поздраве комшије у КПЗ-у“.
Прву паузу направили су у насељу 9. мај, где су их на неким местима поздрављали грађани и нудили им послужење и топле напитке.
Саобраћајна полиција их обезбеђује и прати.
Удаљеност између Ниша и Мерошине је нешто већа од 15 километара.
„Таргетирање мене и мојих колега је било поражавајуће. Али, ова акција је ветар у леђа свима нама. Удар на једног од нас је удар на све“, рекла је новинарима студенткиња Маја Илијев са Природно- математичког факултета, коју су присталице власти на Фејсбук групи Мерошинске вести вређали као организаторку претходног протеста.
До Мерошине ће моћи да се иде и бициклом, а заинтересовани се окупљају на Тргу Краља Милана у 12 часова.
Сви који иду аутомобилом, аутопутем до Мерошине, требало би да дођу код Метроа у 12.45 часова.
Протест у Мерошини почиње у 14 часова.
Након протеста организован је превоз за повратак у Ниш.
Овај протест подршке студентима под називом „Не ћутимо на говор мржње“ организује Неформална група наставника, истраживача и сарадника Универзитета у Нишу.
Неформална група је раније саопштила да је десеторо студената и професора из Ниша 1. фебруара отишло да подржи мештане Мерошине који су тада организовали свој први протест подршке студентима у блокади, а да су пре и после тог скупа уследиле бројне увреде и претње на интернету.
„Већ пре самог протеста, на друштвеним мрежама, конкретније у Фејсбук групи Мерошинске вести, која броји близу 2500 чланова, објављено је да ће ’група такозваних студената’ доћи и блокирати саобраћај, а као организатора таргетирали су студенткињу Мају Илијев. Том приликом саветовано је мештанима да ‘сликају гамад и памте добро, да им се блокирају њихове куће, и тате и маме’“, навела је ова Неформална група.
Она је још навела да се на овој друштвеној мрежи убрзо објављен и текст у коме се између осталог наводи: ‘Имамо информације са доказима да иста група ткз. студената, финансирана споља, врши и насилну блокаду на свим факултетима у Нису’“,
У саопштењу Неформалне групе се додаје да је „врхунац увреда и таргетирања“ била објава у којој се уз фотографију студенткиње Илијев „наводи низ веома грубих увреда на њен рачун“, док се она и сви студенти „називају полусветом, страним слугама, фрустрираним сподобама, наркоманима, доживотним студентима и дебело плаћеном гамади“.
„Наши студенти су дивни млади људи, и цела Србија им се диви. У случају Маје, постоји најмање један разлог више за дивљење. Осим што се као и сви студенти свим срцем бори за бољу Србију, Маја ради и један од најхуманијих послова- лични је пратилац детета са аутизмом. Својим поступцима и хуманушћу показује вредности које би требало да буду узор свакоме“, саопштила је Неформална група.
У саопштењу се још каже да је након оваквог вређања студенткиње, на својим друштвеним мрежама реаговало неколико наставника и сарадника Универзитета у Нишу, што је „изазвало нове увреде од стране истих особа, упућене пре свега редовној професорки на ПМФ-у Јелени Игњатовић и асистенту Вукашину Станојевићу“.
На Фејсбук страници Мерошинских вести су тада објављене и слике са Фејсбук профила професорке Игњатовић, укључујући слику са њеним дететом, „директно таргетирајући не само њу, већ и њену породицу“.
„Најоштрије осуђујемо увреде и претње упућене студентима и другим грађанима, као и манипулацију и опресију грађана Мерошине који исте подржавају. Солидарност повезује све нас и не можемо и нећемо седети скрштених руку док се грађанима који траже правду за смрт петнаесторо људи цртају мете на челу“, навели су у саопштењу.
Универзитетски наставници, истраживачи и сарадници Универзитета у Нишу су на свом првом пленуму, одржаном 15. јануара, одлучили да ступе у протестну обуставу рада у знак подршке студентима у блокади.
Pešačenje do Merošine: Foto Z.M./Danas
З. Миладиновић Данас