Опремање ђака пред полазак у школу представља жесток удар на кућни буџет – без обзира на то да ли купујете половне или нове уџбенике, одећу и обућу на распродаји или по пуној цени, тешко да ћете проћи без 15.500 динара.
– Књиге смо наручили преко школе, плаћамо на рате око 12.000 динара. Сада нам преостају свеске и прибор, који су око две-три хиљаде динара, као и одећа. У том узрасту деца брзо прерасту и гардеробу и обућу, тако да ћемо сигурно морати да издвојимо око 15.000 динара да га опремимо – каже Оливера Николић, мајка ученика који у септембру креће у пети разред.
Прва ставка на списку за куповину јесу уџбеници. Према ценовнику једног издавача, за књиге је потребно издвојити од 6.000, колико је комплет за прваке, до скоро 13.000 динара за петаке. Из многих предмета ђаци морају имати и додатни материјал, који кошта и до неколико хиљада динара. Само за географски атлас неопходно је издвојити између 600 и 900 динара, а неки наставници захтевају и збирке са додатним задацима које по предмету коштају од 250 до 700 динара. У појединим школама обавезни су и речници страних језика, мелодика, али и разне таблице…
Они који се одлуче да купе половне књиге могу уштедети и до педесет одсто цене по комплету. Коришћени уџбеници продају се на улици, преко интернета, у неким књижарама, а организују се и мини-сајмови где ђаци могу да их продају и пазаре.
Следећи корак представља куповина ранца, који многим родитељима задаје главобољу судећи да цене иду и до вртоглавих 12.000 динара. Како ће дете у њему носити и до пет килограма, они се углавном опредељују за квалитетнији, који ће трајати више година.
– Сваке године је све скупље и скупље, кад видим цене ранчева, одахнем што ове године не морамо да купимо нови – коментар је једне мајке коју смо срели у маркету како бира оловке за своју ћерку.
Понешто од прибора, свезака и оловака, ђаци углавном имају и од прошле године, мада многи сваке године купују све ново, за шта је неопходно издвојити од око 2.300 до скоро 6.000 динара.
Када се заврши са списком књига, ранца и неопходног прибора, родитељи прелазе на нови који чине патике, фармерке, дуксеви…
Цене одеће и обуће варирају у зависности од бренда и квалитета, пола детета, али и времена када се купује – они који искористе снижења, проћи ће знатно јефтиније. Две мајице, панталоне, џемпер и платнене патике на попусту се могу наћи већ за 3.400, док ће они који купују ствари из нове колекције морати да издвоје и до три, четири пута више.
Када се све сабере, долазимо до минималних 15.500 динара, који ће ретко којем родитељу бити довољно за све трошкове, до скоро 57.000 динара, за оне који не штеде за своје најмлађе.
Дебела свеска 300 динара
Мајка једног дечака који уписује шести разред жали се на скупоћу, а посебно на цене свезака:
– Скупо је, али немамо избор, морамо да купимо. Највише ме је изненадила цена дебљих свезака, које морају да се купе за српски језик и математику, а једна кошта 300 динара.
М. Рашић , Ј. Тодоров Блиц