Почетна » Поражавајући резултати истраживање о животу и раду новинара у Србији

Поражавајући резултати истраживање о животу и раду новинара у Србији

од Други Пишу
0 коментар

Новинарима у Србији су угрожена радна права, само 55 одсто запослених има уговор на неодређено време, а чак 73 одсто новинара сматра да не ужива никакву правну заштиту од претњи и насиља, показало је истраживање Удружења новинара Србије (УНС), данас представљено у Београду.

Никола Јовић, доцент на Факултету политичких наука који је радио на истраживању рекао је данас да су „65 одсто испитаних чланови УНС-а, шест одсто НУНС-а, 26 одсто нису чланови ниједног удружења, док остали нису желели да одговоре. Чак 80 одсто испитаних новинара нису чланови ниједног синдиката, док скоро половина не зна ни да ли се у њиховом медију поштује право на колективно организовање“.

Јовић је додао да је нешто више од 60 одсто испитаних рекло да су током каријере били у ситуацији да су им радна права угрожена, али се чак половина њих у тим ситуацијама није обратила ниједној институцији за помоћ.

Испитаници су навели да су им радна права најчешће угрожена изостанком надокнаде за прековремени рад, непоштовањем радног времена, отпуштањем и политичким притисцима.

Јовић је навео да забрињава то што се погоршава стање у медијима, што 57 одсто новинара није задовољно зарадом, а само четири одсто је веома задовољно, те што више од половина испитаних новинара каже да им посао негативно утиче на ментално здравље.

Професор радног права Бојан Урдаревић је навео да су угрожена радна права у целом друштву и да се о њима прича само пред изборе, а да запослени теже правима као у развијеним друштвима „где у фокусу није минималац“.

Професор је рекао да су радни односи најбољи тамо где постоје синдикати и колективни уговори, али да је то обично у јавним сервисима и збнак је политичке воље, а не синдикалне способности.

Указао је на медије који немају ниједног запосленог, већ само хонорарне сараднике и оценио да онај ко не може да пружи радницима уговоре о раду, „не треба да постоји“.

Адвокатица УНС-а Гордана Константиновић је навела да људи ћуте док су им права угрожена, а онда, кад добију отказ, сете се шта се све дешавало, али нису пријавили.

„Ако је радно право вашег колеге угрожено, биће угрожено и ваше, и зато не треба да ћутите“, рекла је адвокатица.

У конференцију се из Загреба укључила председница Европске федерације новинара (ЕФЈ) Маја Север која је рекла да новинари у региону брину због истих проблема.

Она је рекла да као синдикална активисткиња у ХРТ-у жели да мотивише људе да се организују, јер је то веома важно за слободно новинарство.

Север је најавила да се следеће недеље одржава скуп Европске федерације новинара (ЕФЈ) на којем је једна од приоритетних тема јачање удруживања и заштите новинара.

На скупу у Београду је речено да за промену стања у медијима пре свега не постоји политичка воља и да је потребан разговор о гранском колективном уговору за новинаре.

Ilustracija Foto: Shutterstock

Бета/Нова

Можда ти се свиди

Оставите коментар