Правни факултет у Новом Саду обуставио је дугогодишњи дисциплински поступк против студента Стефана Карановића, потврђено је агенцији Бета.
„Обуставља се дисциплиски поступак против Стефана Карановића, јер он више није студент Правног факултета“, наводи се у Решењу у које је Бета имала увид.
Карановићу је суспензија на 12 месеци изречена 12. марта 2018, а суспензија на 36 месеци 13. марта 2019. године.
Он је био суспендован јер га је управа факултета оптужила да је у медијима објављивао да је Правни факултет „легло криминала“, што је студент негирао.
Студент је у међувремену успео да добије исписницу са факултета и потврду о положеним испитима, након чега је уписао Правни факултет у Београду, где данас студира.
Он води више различитих судских поступака против управе факултета и студената продекана.
Карановић је данас агенцији Бета рекао да „поздравља“ одлуку Правног факултета у Новом Саду.
Захвалио је председници Хелсиншког одбора за људска права Соњи Бисерко која се у више наврата јавно залагала за одбрану његових људских права и писала највишим државним званичницима.
„Добро је да су појединци увидели да култ освете и мржње није начин за решавање било каквих проблема, а поготово институционалних“, казао је Карановић.
Према његовим речима, мржњом се не може ићи напред, већ супротно, законом и моралним поступањем.
Оптужио је бивше руководство факултета да су од те установе направили „систем који уништава самог себе“ и додао да је новосадски Правни факултет „зрео за лустрацију и проверу свих кадрова“.
Декан Правног факултета у Новом Саду и високи функционер Нове Демократске странке Србије Бранислав Ристивојевић смењен је у јулу прошле године са те функције.
У захтеву за његову смену, у који је Бета тада имала увид, наводило се да је доносио одлуке „самовољно“, да је функцију „користио за остваривање политичких циљева“ и да је ненаменски трошио средства.
У захтеву је било наведено и да је један од разлога за смену Ристивојевића и његова отворена подршка Русији у агресији на Украјину.
Медији су раније писали да је Агенција за спречавање корупције утврдила је да је професор Драган Милков у сукобу интереса, јер је власник предузећа „Крушка“ из Бачког Петровца, члан Надзорног одбора Слободне царинске зоне, али и председник Савета Правног факултета, што је функција на којој не може више да буде.
Упркос таквом решењу Агенције, он је био остао председник Савета факултета, али је смењен са те функције у јануару ове године због „несавесног и неуредног рада“.
Карановић је у последњих неколико година био и на мети различитх претњи и физичких напада.