Почетна » Пресет (ЕУ): За шест година смо пет пута писали да „нема напретка“ по питању слободе медија

Пресет (ЕУ): За шест година смо пет пута писали да „нема напретка“ по питању слободе медија

Филм „Цена истине“

од Други Пишу
0 коментар

Филм „Цена истине“, који говори о бруталним нападима на новинаре и новинарке у Србији и њиховој дугој потрази за правдом, који је урађен у продукцији СЕЕНПМ и Медиацентра Сарајево, премијерно је приказан на скупу “Цена истине – Безбедност новинара и новинарки на Западном Балкану”.

У дебати која је уследила након филма, новинарка Јелена Зорић, чија је прича о томе како јој је претио адвокат власника имања „Јовањица“ Предрага Колувије била приказана у филму, рекла је да је он у првом степену ослобођен, а да од Адвокатске коморе Београд још не може да добије одговор због чега против њега није покренут дисциплински поступак.

“Имала сам много више среће од новинара Милана Јовановића (коме је запаљена кућа), али нисам имала срећу као он да добијем тужиоца Миловановића, који је у његовом поступку направио хаос”, рекла је Јелена Зорић.

Ауторка филма Валентина Делић је истакла да је радује када је видела реакцију и подршку колега на случају Јелене Зорић.

“То је био један од бољих тренутака у нашем новинарству”, навела је Делић. Она је за “случај Митрић” навела да је то “тамни вилајет” јер неко време нису могли да нађу тужиоца за његов случај.

“ У Београду је лакше него у мањим срединама. Ван Београда није лако радити”, навела је Делић додајући да је тек случај Милана Јовановића специфичан, зато што Гроцка припада Београду.

Вања Ћулибрк и Јелена Зорић, слика: НУНС

Заменица тужиоца Вања Ћулибрк истака је да је филм показао неповерење новинара у политичаре и тужилаштво. Она је навела да се тужиоци морају обучити да знају да новинари раде посао у јавном интересу и да се мора реаговари хитно у случајевима угрожавања новинара.

“Тужилац мора да препозна у којим ситуацијама је новинар привилегован. Важно је и да починиоци и јавност схвате да не могу да нападну новинаре и да иду даље“, истакла је Ћулибрк додајући да полиција мора да одради свој део посла.

На питање шта ће писати у извештају о напретку Србије на европском путу када је реч о медијима, шеф за комуникације у Делегацији ЕУ Паул Хенри Пресет је рекао како је прерано да каже шта ће писати у наредном извештају који се објављује крајем године, али да ће „писати чињенице“.

Он је посетио да је за шест година пет пута писало да „нема напретка“.

“Нисмо ми ти који можемо да мењамо. Не радимо ми законе, нити их спроводимо”, рекао је Пресет.

Он је навео да су медијске слободе међу приоритетима ЕУ и да око тог питања нема компромиса.

Делић је навела да је брине и ситуација у свету, што се тиче безбедности новинара, и да то може да се прелије и код нас. Као пример је навела убиство новинара у Холандији, али и како се ових дана полиција понашала према новинарима на протестима у Француској.

Описујући случај “Јовањица” и какве је све претње добијала, Јелена Зорић је истакла да је ту било елемената како се права мафија понаша.

“Успели смо у регресији да додатно регресирамо”, истакла је Зорић додајући као пример како премиерка Ана Брнабић таргетира медије.

 

НУНС

Можда ти се свиди

Оставите коментар