Почетна » Прети ли Србији „немачки сценарио“: У пензију све касније и касније, па ко дочека 67. рођендан

Прети ли Србији „немачки сценарио“: У пензију све касније и касније, па ко дочека 67. рођендан

од Други Пишу
0 коментар

Уместо са 65, радници у Немачкој ће од 2031. године ићи у пензију са 67 година. Старосне границе се мало по мало из године у године померају и то је глобални тренд. Због тога смо проверили очекује ли и Србију такав сценарио. Судећи по речима стручњака, грађани Србије могу да одахну, барем за сада. Саговорници „Нове“ истичу да код нас још увек није време за продужавање старосне границе за одлазак у пензију, зато што животни век у Србији није довољно дугачак да би грађани дуже радили.

До 2012, радници у Немачкој могли су да се пензионишу са 65 година, али се од тада, сваке године ова граница помера за један месец. Тако се сада у пензију иде са 65 година и 11 месеци, али није крај повећавању границе. Од наредне године, старосна граница ће се повећавати за по два месеца, а 2031, запослени ће моћи да престану да раде тек са 67 година.

Немачке власти су ово повећање границе оправдале чињеницом да се у њиховој држави рађа све мање деце, а животни век се продужава, те је међу овдашњим становништвом све већи број грађана који све више година живе од пензије.

Исти демографски проблеми постоје и у Србији. Број становника у нашој земљи је све мањи, а од око 6.834.000 становника, више од 1,65 милиона су пензионери, што значи да они чине око 24 одсто укупне популације.

Стога се с разлогом поставља питање да ли би до померања границе за пензионисање могло да дође и у нашој држави. Потпредседник Савеза самосталних синдиката Србије Душко Вуковић за “Нову” истиче да не може са сигурношћу да каже да ће управо то задесити Србију, али да велики број пензионера није реално оправдање.

“Радницима у Србији се сваког месеца током 40 или 45 година стажа од бруто плате одбијају доприноси за пензијско осигурање, али неки послодавци њих не уплаћују. Често људи пред пензију оду по решење, а онда схвате да послодавац није уплаћивао доприносе”, прича Вуковић.

Према мишљењу нашег саговорника, управо је у томе проблем.

“Тако се смањује буџет пензијског фонда, па онда неко каже ‘морате да радите дуже јер нема пара’. Када би сви послодавци редовно уплаћивали доприносе, не би било таквих проблема”, каже он.

С друге стране, програмска директорка Центра за социјалну политику и бивша министарка социјалне заштите у Влади Зорана Ђинђића Гордана Матковић каже да је померање границе за одлазак у пензију “у перспективи”.

“Разлика између Србије и Немачке је што се кад нас ипак краће живи, али је природни развој да се процењени животни век, а самим тим и граница, мењају. Дужи животни век је сасвим логично оправдање за дужи радни век, јер се пред нас ставља избор – или ћемо радити краће са мањим пензијама или дуже, али са примањима која ће бити приближна плати коју смо имали. Замислите да радите одређени број година и скупите 100.000 евра зато што вам је то одбијено од плате сваког месеца, па онда у старости имате тај новац да трошите. Од плате се доприноси одбијају месечно, дакле није исти износ тог прикупљеног новца након 20 и након 30 година”, објашњава Матковић.

Ипак, она наглашава да трнеутно није време за то, јер Срби и даље живе краће.

Може ли да се ради са 67 година?

Питање је, истиче Вуковић, и да ли неко ко већ пређе 65. годину уопште може да ради. Према његовим речима, радна способност је индивидуална, али с разлогом постоји систем у којем људи 40 година раде, а потом уживају у плодовима тог дугогодишњег рада.

“Није реално да се та граница константно повећава, па да радници ни не доживе пензију. Притом, постоје људи који до 65. године раде физички тешке послове, па они не могу још дуже да раде. Такође, остављањем људи на радном месту дуже од тога, смањује се прилика за младе који су на тржишту рада да се запосле. Једноставно је нехумано”, закључује наш саговорник.

Матковић такође истиче да је важно водити о тржишту рада и структури послова, јер не може сваки посао да се ради са 70 година.

Када Срби иду у пензију?

Мушкарци у пензију могу да оду са 65 година живота и најмање 15 година стажа. За жене је ова граница још увек нижа, па оне могу да се пензионишу са 63 године и шест месеци живота и 15 стажа. Међутим, од 2021, граница за жене се сваке године помера за по два месеца. Тако ће жене у Србији 2031. године ићи у пензију са 64 године и 10 месеци живота.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Дуња Марић  Нова

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар