Почетна » ПРОЦУРЕЛИ МЕЈЛОВИ: БИА купила најсавременији програм за шпијунирање и прислушкивање!

ПРОЦУРЕЛИ МЕЈЛОВИ: БИА купила најсавременији програм за шпијунирање и прислушкивање!

од admin
0 коментар

Како пише портал Телепромтер, Безбедносно информативна агенција (БИА) купила је компјутерски програм за шпијунирање и прислушкивање.

На сајту “Citizen Lab”, који је основала лабораторија са седиштем у “Munk School of Global Affairs” при Универзитету у Торонту, објављен је податак да је Безбедносно информативна агенција купила скупоцени компјутерски програм под именом “FinFinsher” који служи за шпијунирање и прислушкивање.

“FinFinsher” је софистициран компјутерски програм који је створила компанија из Минхена “ФинФисхер ГмбХ”. Посебно је интересантно напоменути да се тај програм продаје искључиво владама и безбедносним агенцијама.

“Citizen Lab” наводи да су пронашли “FinFinsher” сервере на истом месту где се налазе и сервери БИА.

Према подацима који су процурели преко имејлова италијанске компаније “Hacking Team”, особа са имејл адресом “dprodan@open.telekom.rs” контактирала је “Hacking Team” поводом презентације њиховог шпијунског програма у Београду која је била заказана за 8. фебруар 2012. године.

Додаје се да је “Hacking Team” у Београду од 7. до 9. фебруара 2012. године одржао презентацију програма потенцијалним клијентима, односно, Владимиру Ђокићу, запосленом у БИА, што се може закључити на основу његове имејл адресе vladimirdj@bia.gov.rs.

“Citizen Lab” наводи да верују да је и “dprodan” такође запослен у БИА и да “ФинФисхер” сервери припадају БИА.

– У процурелим имејловима припадника Безбедносно информативне агенције и Министарства одбране наводи се да су они учествовали у преговорима са италијанском компанијом “Hacking Team”, конкурентом “FinFisher”, наводи се у тексту објављеном на сајту “Citizen Lab”.

Према писању сајта “Labs.rs”, који је објавио процуреле имејлове, наводи се да је усвојен буџет за куповину шпијунског програма који је прво понудио “Hacking Team”, али су преговори застали.

Првобитна цена била је 500.000 евра, али је београдска компанија “Teri Engineering”, која је била посредник о овој купопродаји, снизила цену за 250.000 евра.

Како би решили проблем око новца, у имејловима се види да је директор приватне београдске компаније “Teri Engineering” покушао да уговори да купац уствари буде Телеком Србија, а не БИА или Министарство одбране.

Још једну препреку представљали су ванредни парламентарни избори 2014. године и промене у Министарству одбране и безбедносним службама после избора.

“Hacking Team” је покушао да организује још једну презентацију свог шпијунског програма у Београду у нади да ће предухитрити конкурента “FinFisher”. Како се наводи на сајту “Labs.rs”, у том тренутку је конкурентски програм “FinFisher” већ био продат Србији.

Комуникација између “Hacking Team-а” и српске безбедносне агенције прекинута је у мају прошле године, када су купили конкурентов шпијунски програм “FinFisher”.

Добили програм на тестирање

На сајту “Labs.rs” наводи се да је “Hacking Team” нашим безбедносним службама доставио пробну верзију њиховог шпијунског програма за праћење комуникација преко мобилних телефона пре избора 2012. године.

Наше безбедносне структуре су након тестирања установиле да програм који је понудио “Hacking Team” има одређене мањкавости које нису биле присутне код конкурента (FinFisher).

 

(telepromter)

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар