Продаје се зграда Политике у центру Београда. Продавац је власник зграде – НЛБ Комерцијална банка, а купац би, незванично сазнајемо – могао да буде Бобан Рајић, власник Вечерњих новости и сувласник предузећа Политика новине и магазини. У банци су за портал Н1 само потврдили да се зграда продаје и нагласили да ће све бити – по закону.
НЛБ Комерцијална банка власник је зграде Политике у центру Београда од јануара 2006. године.
Тада је ова банка (пода тадашњим називом Комерцијална банка, у већинском власништву државе Србије) потврдила да је постала власник пословне зграде Политике, на име измиривања дуга Политике према банци у вредности од 37,1 милион евра (еКапија).
Да се зграда Политике заиста продаје, за Н1 је потврдио сам власник – НЛБ Комерцијална банка.
Међутим, на готово сва друга питања у вези са незваничним сазнањима редакције Н1, није било одговора.
У банци нису потврдили да ли је тачна информација да банка о продаји зграде Политике преговора са Бобаном Рајићем, власником Вечерњих Новости, предузећа Медиа 026, предузећа Политика новине и магазини, иначе блиским сарадником високих функционера СНС Синише Малог и Ане Брнабић, као ни да ли ће продајна цена бити упола мања од тржишне.
„НЛБ Комерцијална банка, као приватна финансијска институција, доноси и одлуке о потенцијалној продаји некретнина у свом власништву. Процес продаје зграде на Тргу Политике је у току, због чега нисмо у могућности да коментаришемо информације о потенцијалним купцима. Све активности спроводе се у складу са законима Републике Србије, интерним процедурама НЛБ Комерцијалне банке и у најбољем интересу наших акционара“, кажу у НЛБ Комерцијалној банци у писаним одговорима на питања портала Н1.
Продају ли се и потраживања према Политици АД
Подсетимо, Бобан Рајић је власник 50 одсто предузећа Политика новине и магазини, док другу половину власништва има управо Политика АД.
Према незваничним информацијама Н1, осим продаје зграде, истом купцу – Бобану Рајићу – планирана је као део пакета и продаја потраживања НЛБ Комерцијалне банке према компанији Политика АД за 25 одсто вредности потраживања.
Банка је у званичним одговорима, међутим, негирала да је оваква продаја у току.
„Желимо да напоменемо и да банка у овом моменту није у поступку продаје потраживања, које има према Политика АД“, навели су у НЛБ Комерцијалној банци.
На питање да ли је у трансакцији планиране купопродаје зграде Политике ангажована и фирма Млађана Динкића, некадашњег гувернера Народне банке Југославије, па Србије, као и министра финансија и економије – остали смо без одговора.
Држава има право прече куповине
Зграда Политике је културно добро, тачније, спада у градитељске објекте – добра која уживају статус претходне заштите. То значи да би, у случају њене продаје, држава имала право прече куповине.
„Поводом ваших питања која се односе на право прече куповине зграде Политике, на адреси Трг Политике 1, Београд, која је у власништву НЛБ Комерцијалне банке, обавештавамо вас да је провером предмета у раду Дирекције констатовано да до данас овом органу није достављена понуда за куповину предметне непокретности по праву прече куповине“, кажу у Републичкој дирекцији за имовину Републике Србије у писаном одговору на питања портала Н1 достављеним у уторак, 19. новембра 2024.
У Дирекцији истовремено указују да, како наводе – „уколико је предмет продаје непокретност у приватној својини која има статус културног добра, да право прече куповине у име Република Србија врши надлежна јавна установа заштите у зависности од врсте културног добра, односно Републички завод за заштиту споменика културе или Завод за заштиту споменика културе града Београда“.
Опширније о томе прочитајте на порталу Н1.
Zgrada Politike Foto:Vesna Lalić/Nova.rs