Почетна » ПРОГЛАШЕН МРТВИМ, ПА ПОБЕГАО ИЗ КАПЕЛЕ Животна прича „бившег покојника“ из Ужица узбудљивија од трилера

ПРОГЛАШЕН МРТВИМ, ПА ПОБЕГАО ИЗ КАПЕЛЕ Животна прича „бившег покојника“ из Ужица узбудљивија од трилера

од admin
0 коментар

На избеглички пут од Истре до Ужица Веселинко Мрваљевић (61) кренуо је из гомиле покојника – бегом кроз узани прозор ријечке капеле у којој је већ био проглашен мртвим.

Срећа његова што се са оног света вратио пре него што је на њега дошао ред да га мртвозорници стрпају у хладњачу, где се чувају лешеви.

Средином седамдесетих, прича Веселинко, из родне Инђије преселио се на север Јадрана. Радио је тамо, срећно живео и кућио се у Ријеци. А онда су дошле деведесете. У Истри се није пуцало, али се дух рата и те како осећао.

– На ријечкој марини зауставила ме је и легитимисала хрватска полиција. Показао сам документа оверена СФРЈ печатом, али су они дрско тражили исправе њихове нове државе. Држао сам до тога да сам Југословен, да не признајем независну Хрватску и да ме рат не занима – прича Веселинко за „Блиц“.

Југословенство га је скупо коштало. Један ударац кундаком у главу, други, трећи… Мајку српску, четничку… Пендрек по леђима… Пре него што је утонуо у несвест, чуо је команду: „Мртав је, носите га“.

Следеће чега се сећа је хладноћа лименог стола и чаршава којим је био прекривен.

– Пробудим се, придигнем, погледам лево-десно, схватим да сам у капели. Око мене лимени столови и на њима исти они бели чаршави каквим сам и ја био прекривен. Испод њих су вириле укочене руке и ноге – каже Веселинко Мрваљевић.

Колико је био међу покојницима – не зна, тек сећа се да се једва придигао од болова задатих пушчаним кундацима. Међу људима, а нигде живе душе.

Кренуо је ка једним вратима – замандаљена. На друга – иза њих хладњача са мртвацима.

– Једини излаз било је прозорче „педесет са педесет“ на два метра од патоса. Извукао сам се некако рукама до окна и осмотрио. Некаква канцеларија… У њој су седеле две жене… Миц по миц, као паук уз зиде, што тише да ме не чују, као црв сам се измигољио кроз прозор и скочио пред њих. У исти мах су погледале у мене, па унезверене једна у другу. Онесвестиле су се у секунди. Изашао сам из канцеларије и кроз болнички круг одшетао кући – вели он.

Тражећи одбеглог мртваца убрзо су на његова врата закуцали Туђманови редарственици. Објашњење је било: „Ово је демократска земља, не можеш ти мртав да побегнеш“.

После неколико недеља тамновања, предат је Црвеном крсту посредством којег је прешао у Србију.

Веселинко годинама преживљава од дрангулија које на картонској кутији продаје на ужичкој пијаци. Сам себи је наденуо надимак Србија. Знају га Ужичани по вуненим чарапама и неуредној седој брадици усуканој у један струк.

– Дуго сам живео у избегличком кампу у Бранешком пољу под Златибором. Временом сам нешто зарадио и недалеко одатле купио кућерак. У Ријеци су ми мајка, брат, сестра, али ја тамо за ове две и по деценије никад нисам отишао – прича „бивши покојник“.

Живот као филм

Веселинко је 2012. био маскота Југосло-венског позоришног фестивала у Ужицу. Изнад главе човека у ритама, окруженог бувљачким асортиманом, на плакату је стајао наслов: „Овај живот не вреди пуно, али ништа не вреди као овај живот“.

– Обећали су из позоришта да ће ми платити, али уместо пара дали су ми комплет карата за Фестивал. Поклонио сам их. Шта ћу ја у позоришту кад сам преживео филм – резонује Веселинко Мрваљевић.

Владимир Лојаница   Блиц

 

Можда ти се свиди

Оставите коментар