Произвођачи млека у Србији рекли су да је несташица млека „увертира“ и да ће бити све горе и горе јер је тај сектор уништен, а додатно су стање погоршали суша и замрзавање цене млека.
Власник фарме крава у селу Љутово код Суботице Јосип Мачковић рекао је да је „сектор млекарства мртав и да су приче о том проблему као сећање на покојника 15 дана после сахране“.
„Губици у млекарству се гомилају годинама, предлагали смо још пре неколико година да се двоје телади однесе у зоолошки врт, да деца знају да су у Србији некад узгајане краве“, рекао је Мачковић.
Додао је да је неразумна одлука донета када су ограничене цене основних животних намирница, медју којима је и млеко, а да суша ове године не би имала утицаја на производњу у сточарству да је вођена исправна политика и да су сточари могли да створе залихе како би сада премостили огромно поскупљење хране и раст осталих трошкова у том сектору. Произвођачи су рекли да раст трошкова у пољопривредној производњи најбоље илуструје „ситница да је колут канапа за балирање (везивање) сточне хране коштао 1.200 динара, а сада је 2.000 динара“.
„Сада, када је ђубриво поскупело 300 одсто, сточна храна више десетина одсто, ограничена је цена основних пољопривредних финалних производа и не знам по ком закону нас терају да радимо са губитком“, рекао је Мачковић.
Произвођачи млека су, како је рекао, предлагали прерађивачкој индустрији и трговцима да се договоре колико коме припада од зараде на литру млека када је има и да деле губитак када је нема, али од тога није било ништа и на крају цех плаћају само произвођачи. Ограничавање цена млека је, по његовим речима, „промашај јер социјална политика не треба да се води линеарно“.
У Србији, како је рекао, постоји социјална служба која треба да брине о онима који не могу да плате млеко, а држава не треба да брине и штити и оне којих је баш брига да ли литар кошта 200 или 300 динара.
Мачковић је рекао да ће цех несташице млека платити потрошачи и да је било периода када је постојао вишак млека када је могло да се осуши уместо да се ове године председник државе (Александар Вучић) ангажује око увоза млека у праху за робне залихе због кризе. Он сматра да је главни кривац за несташицу млека „највећа млекара Имлек која се бахато понашала“ због чега је пре неколико година престао да јој продаје млеко.
Он је рекао да премија од 15 динара коју је држава обећала за један квартал после протеста пољопривредника, није „легла“ на његов рачун, а да је чуо да се скупљају паре.
„На мом рачуну нема тих пара, чуо сам да их скупљају, а председник државе се хвалио више пута да за разне проблеме нису проблем паре, а када смо протестовали, рекао је да држава није ћуп без дна“, рекао је Мачковић.
Власник фарме крава из села Скореновац код Панчева Дејан Трајковић рекао је да се несташица млека „захуктава“ и биће велика нарочито у октобру и новембру када потрошња расте.
„Снабдевање потрошача млеком ће бити све горе, сада га у Београду још и има јер се највеће количине тамо отпремају, а на периферији се скоро не може наћи“, рекао је Трајковић.
Додао је да је такво стање последица чињенице да млекаре „нису навикле“ да плате млеко које сада треба да кошта најмање 120 динара у откупу, уместо 50-60 динара. За то време, по његовим речима, држава је ћутала.
„Најгоре се понаша Имлек. Произвођачи млека све више напуштају Имлек из револта због бахатог и уцењивачког односа те млекаре“, рекао је Трајковић.