Прва обустава рада у школама, као опомена, биће организована 16. септембра ако до тада не буде договора са Владом Србије и раније обећаних повишица за просветаре, најавила је портпарол Уније синдиката просветних радника Србије Мирјана Гашић.
Она је прецизирала да је најављен наставак преговора о платама просветара, а ако се договор не постигне до октобра, након протеста опомене, следи тотална обустава рада репрезентативних синдиката и протест у Београду.
„Ако добијемо понуду која је одговарајућа и која је у складу са протоколом који је потписан у октобру прошле године, онда ћемо обуставити сваку врсту протеста“, најавила је Гашић и додала да ће детаљи бити саопштени на заједничкој конференцији за новинаре свих репрезентативних синдиката у просвети која је заказана за понедељак, 2. септембар испред Владе Србије
Она је подсетила да је протоколом у октобру прошле године било предвиђено изједначавање почетне плате професора који је запослен у школи са просечном платом у Србији.
„Примера ради, у бројкама то значи да почетник професор запослен у школи сада има плату од 86.671 динар плату, а просечна зарада у овом тренутку је 100.170 динара“, казала је Гашић и додала да није ни чудо што нико неће да уписује педагошке факултете и ради у школи.
„Недопустиво је да професор који се школовао на државном факултету има зараду 14 одсто мању од просечне плате у држави“, указала је Гашић
Она је навела да је након јучерашњег састанка просветара са представницима Владе закључак да од обећане повишице, за сада, нема ништа.
„Нама су практично рекли да не можемо очекивати ништа од тога што је обећано, да ће неко неизвесно, неименовано, неназначено повећање доћи тек у јануару, при чему ми опет не досежемо до просечне зараде“, казала је Гашић.
Она је подсетила да су у данима који су претходили јучерашњем састанку у више наврата било наговештаја у изјавама председника државе Александра Вучића и министарке просвете Славице Ђукић Дејановић да ће наставници заиста добити оно што је потписано протоколом, али да је просветаре дочекало непријатно изненађење.
Гашић је истакла и да је након учесталих иницидената у школама за просветаре битна њихова безбедност, али да, упркос уверавањима, ни ту нема помака у најављеним изменама Кривичног законика.
„Када се неко понаша неодговорно, када не поштује део својих обавеза, онда изазива сумњу како да верујемо да ће било шта бити испуњено“, казала је Гашић.
Foto: Shutterstock