Према Стојановићевим речима, мештани Топлог Дола се од фебруара ове године боре за своју реку, јер не желе да она заврши у цеви.
„Ми смо раније били мирно село, а сада је овде ратно стање, дежурамо даноноћно. Он најављује да ће градити, ми ћемо да се бранимо и видећемо шта ће даље да буде“, рекао је Стојановић.
Миња Николић (66) из Темске казала је да су се и мештани тог села организовали како би одбранили реку од инвеститора и изградње МХЕ.
„Имали смо синоћ збор и 32 мушкарца и ја пријавили смо се да сваке ноћи дежурамо на Мртвачком мосту иза села. Багер поред нас неће моћи да продје. Морамо тако, ако Топлодолци остану без воде, остаћемо и ми“, изјавила је Николић.
Подршку мештанима на протесту дао је данас и одборник опозиционе одобриничке групе „Најбоље за Пирот“ у пиротској Скупштини Зоран Стојановић.
„Градоначелник Пирота Владан Васић је главни креатор свих МХЕ на Старој планини. Он је без одлуке Скупштине дао инвеститору у Топлом Долу једини пут који од села води ка Бабином зубу. Мештанима је то једина веза до имања. Шта би радили уколико би инвеститор почео да укопава у пут огромне цеви јер нема где на друго место да их постави“, казао је Стојановић.
Он је истакао да су мештани полако почели да се враћају на своја имања и села на Старој планини, а села би се потпуно угасила уколико би остала без воде.
„Мештани чувају стоку и годишње испоруче око 500 телади, то је корист и за њих и за друштво. Велика неправда би се учинила овом становништву изградњом МХЕ“, нагласио је Стојановић.

Извор: Бета/Биљана Љубисављевић
Ивица Вељковић из Дојкинаца рекао је на протесту да су топлодолски и дојкиначки део најлепши део Старе планине, али да инвеститори који граде МХЕ желе да све то униште.
„Овде је природа нетакнута, вода може да се пије са извора, а они хоће да је ставе у цеви. Нестале би тиме бројне аутохтоне врсте риба и инсеката“, изјавио је Вељковић.
Подршку мештанима дали су и планинари ПД „Преслап“ из Ниша. Начелник тог планинарског друштва Ненад Стевановић истакао је да ће се планинари борити са мештанима до самог краја како би сачували Топлодолску и друге реке у том делу и више десетине водопада на њима.
Мештани су поновили на протесту да реке Старе планине за њих значе живот и да би, у случају да им их инвеститори униште, једино могли да полицију своје куће бензином и да се одселе.
Они су истакли да стару кућу коју је у селу купио инвеститор, а која је изгорела пре два дана, нису они запалили већ верују да је то учињено како би се мештани „оцрнили“ као што је то учињено и са мештанима Раките.


Извор: Бета/Биљана Љубисављевић