Почетна » Протест пољопривредника у недељу у Бадовинцима и Лозници

Протест пољопривредника у недељу у Бадовинцима и Лозници

од Други Пишу
0 коментар

Чланови „Удружења за спас и опстанак сточара Западне Србије“ и Удружења „Наше млеко“ протестоваће у недељу, 29. децембра, у Бадовинцима и Лозници због неиспуњених захтева.

Они траже да буду смењени премијер Милош Вучевић, министар пољопривреде Александар Мартиновић и председник скупштинског Одбора за пољопривреду Маријан Ристичевић.

Договор о протесту су агенцији Бета данас потврдили представници тих удружења Златко Кокановић и Милан Пајић.

Удружење „Наше млеко“ донело је одлуку да протест у Бадовинцима почне у 10.30, а „Удружење за спас и опстанак сточара западне Србије“ ће време почетка протеста одредити на вечерашњем састанку.

Та удружења су позвала и остале пољопривреднике да им се придруже.

Председник Удружења „Наше млеко“ Милан Пајић рекао је за Бету да неће одустати од протеста док се не смене Вучевић, Мартиновић и Ристичевић који су одговорни за испуњење свих договорених захтева пољопривредника.

Они, како је рекао, треба да кривично одговарају због злоупотребе положаја и притиска на пољопривредну инспекциију која је њега и још неколико пољопривредника казнила ;стављањем домаћинства у пасиван статус и укидањем права на субвенције на пет година због неких неправилности које у раду има већина домаћинстава, али која нису кажњена јер њихови чланови нису протестовали због договорених, а неиспуњених захтева.

„Инспекција је радила под притиском због тога што смо протестовали тражећи да се испуне остали захтеви договорени у Министарству чији је гарант био сам премијер Вучевић. Сада су, кажу, укинули пасиван статус, али ја нисам добио никакво решење, осим што ме је службеник Безбедносно-информативне агенције (БИА) усмено обавестио да је поништено решење о пасивном статусу мог домаћинства“, рекао је Пајић.

Додао је да је Влада Србије тек јуче утврдила Предлог закона о допуни Закона о пољопривреди и руралном развоју који би требало да омогући да се у систем е-аграра упишу и њиве које се узимају у закуп за обраду, а пољопривредници не могу да потпишу уговор са лицима која их издају због тога што живе у иностранству или су нерешени власнички односи.

Пајић је рекао да је још у јулу договорено да се пољопривредницима омогући да ту земљу уведу у регистар на основу изјаве о одговорности, али да је власт покушавала да то избегне, обећавајући да ће изменити закон што до сада није учинила.

Међу обећањима пољопривредницима који су протесте започели још у мају прошле године, било је и да им се акциза коју су платили при куповини горива враћа у року од 14 дана, али то касни.

Субвенције за семе у износу од 17.000 динара су уз пристанак појединих удружења која нису имала новац за протеклу јесењу сетву, смањене на 10.000 динара да би бар то добили што пре, а то се још исплаћује.

Међу нерешеним захтевима су отпис дугова по основу доприноса за социјално и пензионо осигурање, уређење берзе како би пољопривредници за робу могли да добију робне записе.

Прошле године основана Радна група за уређење робне берзе, распушена је и формирана је нова, али решавање тог проблема није одмакло од почетка.

Пољопривредници су такође тражили да се измене прописи како доприносе могли да плаћају по економској снази, а не сви подједнако – независно да ли имају један хектар или 100 и више хетара земље коју обрађују, али је власт и то до сада игнорисала.

N1/ Sanja Kosović

бета/Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар