Док Светска банка и ММФ упозоравају да је финансијско пословање ЕПС угрожено, 550 радника ЕПС уживало је на спортским играма у Кладову, сазнаје „Блиц“.
Радници из пет електродистрибуција Србије и „Електрокосова“ спортски су се уздизали и уживали у чарима Дунава од 19. до 22. јуна, што је грађане Србије коштало око 10 милиона динара. Наиме, тај новац се по колективном уговору не издваја из синдикалне, већ из касе ЕПС коју пуне потрошачи струје.
Извор “Блица” тврди да су се, поред радника ЕПС, о нашем трошку на Дунаву башкарили и чланови породица неких синдикалних вођа.
– Синдикални лидери нису хтели да се мешају са својим чланством, већ су били смештени у луксузном хотелу “Аqуастар Данубе”, где је смештај знатно скупљи од хотела “Ђердап”, који је био резервисан за раднике. Куриозитет је да су у луксузном смештају најбољег хотела у Тимочкој Крајини уживале и супруге неких синдикалних активиста. Све то наравно на терет потрошача, који ће уз рачун за киловате издвојити бар динар и за нашу рекреацију и крканлук. Могло би се рећи да су се многи поред борбе за медаље у спортским дисциплинама више истакли у такмичењу у ићу и пићу, па неки од учесника нису ни могли да се појаве на теренима. На све те ђаконије, које су биле зачињене и добром музиком, спискано је 10 милиона динара – објашњава наш саговорник.
Да се новац потрошача троши на уживање и рекреацију радника потврђено нам је и из ЕПС.
– Колективним уговором, који су потписали Министарство рударства и енергетике у име Владе Србије и Синдикат радника Електропривреде Србије, одређено је да издавања за културу и спорт износе 0,2 одсто од средстава зарада запослених. Електропривреда Србије је обавезна да поштује одредбе тог колективног уговора а организација спортских сусрета радника је у надлежности синдиката – каже у ЕПС.
СИНДИКАТ: ИГРЕ СУ ТРАДИЦИЈА
Небојша Јовановић, председник Синдиката ЕПС-ЕДБ, за “Блиц” каже да су спортске игре традиција и да не зна шта је ту спорно.
– Мислим да има много озбиљнијих прича како су потрошене компанијске паре од овога што ви пишете о нашим спортским играма. Игре су плаћене из компанијске касе, али ми на тај новац имамо право по колективном уговору. Пишите о пљачки ЕПС преко услуга, а не о томе што су радници ЕПС потрошили новац на спортско такмичење, које се одржава 43. пут – каже Јовановић за “Блиц”.