Почетна » РЕМ не кажњава Пинк и Хепи ни због насиља и претњи смрћу, док забрањује Радио Пулс због увреда

РЕМ не кажњава Пинк и Хепи ни због насиља и претњи смрћу, док забрањује Радио Пулс због увреда

од admin
0 коментар

 

Кристијан: _ебаћу вам мамицу… сад ћеш да видиш… сад ћу да вам _ебем маму! Сад ћу из штека прангију… Кристијан гура обезбеђење које га држи, спречава, а он прети руком и говори: стезо ме за гушу… склони се… Кристијан потом излази у двориште и обраћа се обезбеђењу: … запамти, сисо, кунем ти се у дете… слушај само да ти кажем (у контексту претњи)…

У том тренутку излеће Тара у двориште, задругари је спречавају. Садржај је делимично прекривен високофреквентним тоном, а чује се:

Узела маказе да избоде… Тараааа… пусти то, бре! Стани, има нож! Кристијан прилази Тари, слика је замагљена, задругари га спречавају… Мића: Немој, молим те!… Кристијан: Још неко да ме дирне… (утрчава у паб, нешто узима) … ајде да видим сад ко ће… још једном неко да ме дирне (високофреквентни тон)… где је онај плави, готово… заклаћу му судницу.

Ово је део транскрипта из извештаја Службе за надзор и анализу програма емитера Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) о томе шта се догађало у ријалитију „Задруга“, приказаном на Пинку 1. марта.

У извештају Стручне службе напомиње се да је спорни садржај емитован одложено, али да и поред ескалације насиља, Пинк није искључио делове ријалитија чије приказивање није дозвољено.

„Утолико је већа одговорност пружаоца медијских услуга (ПМУ), јер је особи која је и раније довођена у везу са насиљем, и притом осуђена за више кривичних дела, дозволио да поново износи претње, да буде насилна, угрожава друге учеснике. И други учесници се понашају друштвено неприхватљиво, показују жељу за физичким обрачунавањем уз употребу псовки и увредљивог говора“, пише у извештају Службе за надзор.

Због оваквих бруталних претњи насиљем – које узнемиравају већ током читања, а камоли приликом гледања оваквих сцена – Савет РЕМ-а је половином марта покренуо поступак против ТВ Пинк.

Чланови Савета су се ипак брзо предомислили – Пинк због овог дивљања на националној фреквенцији, и то у 22 сата, није кажњен, а поступак је обустављен.

На седници Савета РЕМ-а одржаној 10. маја чланови Савета се нису усагласили око изрицања мера за чак седам прекршаја на телевизијама Хепи и Пинк, међу којима је и ова претња смрћу.

Кристијан Голубовић је више пута претио убиством у ријалитију, због чега је једном РЕМ поднео и кривичну пријаву и покренуо поступак против Пинка. Епилог овог случаја био је очекиван – кривична пријава је одбачена, а поступак обустављен.

Дивац: РЕМ има основа и да им одузме дозволу

Емитовање сцена бруталног насиља и претњи смрћу, према мишљењу експерткиње за медијску регулативу Маје Дивац, заслужује и изрицање тежих мера, као што је привремена забрана емитовања програма.

„С обзиром на то да се тако озбиљни прекршаји стално понављају у случају телевизија Пинк и Хепи, Регулатор је одавно имао основа не само да им изрекне меру привремене забране емитовања програма већ и да им одузме дозволу“, оцењује Дивац.

Ипак, чланови Савета РЕМ-а нису били једногласни и нису могли да се договоре о томе које санкције треба изрећи телевизијама, каже за Цензоловку Вишња Аранђеловић, чланица Савета РЕМ-а.

„Ниједна предложена мера није имала већину. То је проблем који смо добили због некомплетног састава у којем РЕМ тренутно заседа. Нисам задовољна таквим исходом, јер се слажем да су у питању крупни прекршаји“, рекла је Вишња Аранђеловић.

Јудита Поповић, њена колегиница из Савета, скреће пажњу на још два поступка у којима је дошло до драстичног кршења Закона о електронским медијима и Правилника о заштити људских права у области пружања медијских услуга, али Телевизија Хепи није кажњена.

Реч је о спорној изјави Миломира Марића и режисера Предрага Антонијевића о логорима у околини Приједора у емисији „Добро јутро, Србијо“, 22. фебруара 2021.

Пријаве су поднели Хелсиншки одбор за људска права у Србији и Удружење логораша „Козарац“ из Босне и Херцеговине. Хелсиншки одбор за људска права у Србији указује на то „да су уредник и његов гост изрекли лажи на телевизији са националном фреквенцијом“. „Нарушен је основни медијски принцип, али и законска обавеза која се односи на истинито и објективно информисање јавности. Оваквим изјавама, ТВ Хепи, Марић и Антонијевић крше основна људска права, вређају достојанство жртве и доводе у заблуду грађане Србије и на простору бивше Југославије.“

Поступак је обједињен и покренут 26. априла.

„Када погледамо тему гостовања режисера Предрага Антонијевића и ширу слику, уочава се да водитељ није негирао постојање самог логора или више логора на том простору, као ни злочине који су тамо учињени и за шта постоји пресуда Међународног суда за злочине у Хагу“, наводи се у извештају Службе за надзор и додаје да се због квалификација као што су „то је онај са туберкулозом“ и „одвели су оног мршавог и приказивали су га у циркусу, по Европи“ може говорити о питању повреде личног интереса.

Међутим, члановима Савета РЕМ-а ни то није засметало, па Хепи због овог прекршаја није кажњен. И у другом поступку против те телевизије, Савет је одлучио да нема потребе да их казни због гадости које је изрекао Војислав Шешељ.

Како пише у извештају Службе за надзор, овај политичар је „изнео грубе увреде на рачун новинарке РТРС Наташе Миљановић Зубац; поменутим трагичним детаљима из прошлости новинарке повређено је њено достојанство, али и достојанство свих чланова породице, нарочито деце“.

„Оваквим грубим задирањем у приватност и изнетим увредљивим оптужбама и клеветама нарушена су људска права новинарке, без могућности да на њих одговори. Водитељи, као и уредништво (осим изјашњења које је накнадно стигло на захтев РЕМ-а), нису реаговали на изнете увреде“, наводи се у извештају Службе РЕМ-а и додаје да је оваквим садржајем прекршен Закон о електронским медијима у делу који се односи на поштовање људских права, а нарочито достојанства личности, те Правилник о заштити људских права у области пружања медијских услуга.

АФ КАЗНЕ И САМОРЕГУЛАЦИЈА У ЕВРОПИ

За европска медијска регулаторна тела, заштита деце и малолетника од штетних медијских садржаја једна је од најважнијих тема. Медији морају да поштују правила – како у земљама чланицама, тако и у онима које су кандидати за чланство.

У Великој Британији, на пример, за регулаторно тело Офцом ова тема је „један од најважнијих задатака“. Програми који могу да нанесу штету моралном и физичком развоју малолетника не смеју да се приказују пре 21 сат, и то је основно правило у британској регулативи за електронске медије које се назива „вододелница у 21х“.

Регулаторна тела европских земаља користе различите механизме за санкционисање електронских медија. Одређују и изричу казне на основу процене шта ће прекршиоца одвратити од понављања истог преступа, а друге медије дестимулисати од чињења сличног прекршаја.

Тако је, на пример, због увреда и говора мржње сателитски канал Тхе Ислам Цханнел кажњен са 20.000 фунти.

И у комшијским земљама, попут Босне и Херцеговине и Хрватске, регулаторна тела имају могућност изрицања новчаних казни. Тако је, на пример, за промовисање и величање конзумације алкохола у ријалитију „Велики брат“ на хрватском РТЛ-у, та телевизија кажњена са 100.000 куна за правно лице и 10.000 куна за одговорно лице.

Телевизијама Пинк и Хепи све дозвољено

Приказивање наведених медијских садржаја мора бити санкционисано, каже за Цензоловку Оливера Зекић, председница Савета РЕМ-а, која објашњава да емитери са националном фреквенцијом нису кажњени због овако грубих прекршаја јер није било потребне већине гласова.

С друге стране, одлуку о изрицању веома строге мере, петнаестодневне забране емитовања програма (коју је РЕМ изрекао свега три пута од 2014), Радију Пулс из Гроцке чланови Савета донели су једногласно. Реч је о томе да је власник ове радио-станице у два наврата грубо вређао бивше сараднике.

Да ли то онда значи да РЕМ штити Хепи и Пинк, док без проблема кажњава локалне медије?

Оливера Зекић одговара да РЕМ примењује исте критеријуме према свим емитерима и да нико није повлашћен, „што потврђује и само Ваше питање у коме констатујете да Пинк и Хепи имају велики број изречених мера“.

Вишња Аранђеловић наводи да у своје име може да каже да она није ту ни да штити емитере који јој се допадају, нити да би водила рат против оних који нису по њеном укусу.

„Постоје јасна правила и моје одлуке имају везе само са њима“, децидирана је Аранђеловић.

Међутим, Маја Дивац сматра да се у Савет РЕМ-а бирају и чланови који су спремни да штите интересе приватних телевизија, и чине део пропагандне машинерије владајуће структуре, уместо да штите интерес јавности као што им то закон налаже.

„Телевизијама као што су Пинк и Хепи, за које се може рећи да су уз таблоиде медијски стубови владајућег режима, све је дозвољено. У њиховим програмима се континуирано крше бројне законске одредбе, на основу чега су ове телевизије одавно могле да буду угашене. Међутим, овакав политички подобан Савет РЕМ-а им не изриче заслужене санкције зато што то није у интересу актуелног режима. Јасно је да су у таквој игри интереси грађана не само занемарени већ и озбиљно угрожени“, оцењује Дивац.

Последице рада РЕМ-а по друштво катастрофалне

Учесталим емитовањем сукоба, свађа, грубих увреда, претњи насиљем, наводно прекривених техничким мерама, али, упркос томе, врло јасног контекста, Пинк заправо афирмише такво понашање и индиректно указује на то да је оно дозвољено, сматра Стручна служба РЕМ-а у извештају.

Тога је очигледно свестан и Кристијан Голубовић који је више пута претио смрћу у ријалитију, без санкција, па је то поново учинио 10. маја. На питање да ли ће Стручна служба РЕМ-а реаговати по службеној дужности и покренути поступак или ће пријаву поднети неко од чланова РЕМ-а, Оливера Зекић одговара да њихове службе прате дешавања у ријалитијима у појачаном надзору и, уколико установе да је учињен прекршај, сачињавају извештај и упознају чланове Савета с тим.

„То не умањује право сваког појединца, самим тим ни члана Савета, да поступи у складу са својим сазнањима и уверењима“, каже Зекић.

Вишња Аранђеловић каже да пракса показује да, и онда када Служба за надзор и анализу програма покреће поступке по службеној дужности, Савет на такве случајеве благонаклоно гледа.

„Тако је било и пре три месеца, тако је било и пре шест година“, закључује Аранђеловић.

Последице оваквог рада РЕМ-а по друштво су катастрофалне, упозорава Маја Дивац. Она објашњава да је тешко пронаћи адекватну реч која би на прави начин описала какву су штету програми ових телевизија нанели нашем друштву и какве су тегобне последице оставили како на генерације младих људи тако и на целокупну популацију.

„Немогуће је предвидети колико ће времена српском друштву бити потребно да се, једнога дана када се овакви програми уклоне из јавног простора, поново врати вредностима као што су поштовање људског достојанства, заштита људских права, да се врати пристојном опхођењу, да се у јавни дискурс поново врате образовни и културни модели понашања. У сваком случају, сви који стоје иза систематског урушавања основних цивилизацијских вредности и систематског спровођења пропаганде мораће једног дана да одговарају“, закључује Дивац.

ХЕПИ КАЖЊЕН 20 ПУТА ЗА СЕДАМ И ПО ГОДИНА

РЕМ, према Закону о електронским медијима, може да казни медиј опоменом, упозорењем, привременом забраном емитовања, а може му одузети и дозволу.

Од 2014. до данас Савет РЕМ-а није ником одузео дозволу.

Подаци на сајту РЕМ-а показују да је 2014. изречено укупно 75 мера, највише 2015. године, чак 25, а најмање 2017, само три.

Мере упозорења и опомене изречене су по 35 пута, док је три пута привремено забрањено емитовање програма.

Телевизија Хепи је кажњена 20 пута, ТВ Пинк седам, а ТВ Прва пет пута.

Пинк и Хепи су заслужили и мноштво казни које им је РЕМ опростио, попут вређања новинарке Жаклине Таталовић на ТВ Пинк, ругања жртвама силовања на ТВ Хепи, емитовања слика лешева на 10 телевизија (укључујући и ове две), нереаговања на медијски линч новинара КРИК-а, вређања жена.

РЕМ је такође омогућио телевизијама Пинк и Хепи да наставе да пласирају скаредне и бруталне садржаје током целог дана, јер није усвојио правилник о ограничењу времена емитовања ријалити програма.

Цензоловка  Ивана Предић

Можда ти се свиди

Оставите коментар