Даљи исход видеће се након сазивања редовне седнице, на коју мора да дође и друга страна да се о томе изјасни, након чега ће и Савет расправљати и донети одлуку. Ово није мој став, мислим да је и овим постигнуто много. Покретање поступка ће добити на значају тек ако буде изречена мера против ТВ Пинк. А овакве одлуке умногоме увек зависе од састава Савета, и ставова његових чланова, каже за Данас професор Слободан Цвејић, један од новоизабраних чланова РЕМ-а.
Он је ових дана, заједно са колегиницом Јудитом Поповић, подржао грађанску иницијативу за измене и допуне Закона о електронским медијима, које предвиђају ограничавање емитовања ријалити програма на телевизијама са националном фреквенцијом.
У предлогу стоји захтев да се емитовање ријалитија ограничи на термин од 23 часа до 6 сати ујутру и три сата током дана. Иако су и Цвејић и Поповић подржали тај предлог, они сами су поднели захтев да време емитовања буде само у ноћном термину, од 23 до 6 часова, јер како наводи, непотребна су и та три сата током дана.
– Нисам за потпуно укидање те врсте програма, не можете да укинете ријалити који постоји свуда у свету, већ 40 година као тип емисије. Истовремено, РЕМ нема улогу цензора, он би само требало да буде заштитник интереса јавности, додаје Цвејић.
Он наводи да РЕМ има довољно законских овлашћења да може ту ствар да регулише.
– Од 2015. постоји препорука за емитере ријалити програма, али је она необавезујућа, а наш захтев је био да се препорука претвори у правилник, како би на основу њега могле да се изричу мере, каже Цвејић.
Како објашњава, РЕМ може да изрекне опомену, која се нигде не књижи и заправо нема импликације, затим упозорење које се бележи. Уколико се у кратком року учини исти прекршај, он повлачи следећу санкцију, која је забрана емитовања програма и коначно одузимање дозволе. Како из тога Цвејић закључује, може се рећи да РЕМ има велику моћ. Ипак, број изречених опомена је изузетно мали, а то тело се тешко одлучује на теже санкције.
– Сећате се да је било пријава прошле године због чина оралног секса у неком ријалитију. То је једна од ретких ситуација где је РЕМ уопште нешто урадио поводом тога, изрекао је опомену, а то је најблажи могући чин. А тамо седе људи које су за чланство у Савету предлагали, на пример, Удружење за заштиту права деце, представници верских заједница, удружења новинара… И сви заједно су донели такву одлуку. Тако да је свака следећа ситуација и покретање поступка неизвесно, каже Цвејић.
Ипак, он не сматра да чланови Савета, упркос таквим одлукама, трпе икакав политички притисак.
Политичких притисака нема, али има утицаја. Он се препозна кроз неку самоцензуру, то што неко препознаје подударност између својих личних интереса и интереса неке политичке опције, наводи Цвејић. Ипак, додаје да у тренутном саставу РЕМ-а има услова да се изгради капацитет и воља да се неким негативним појавама и кршењу закона стане на пут.
Међутим, он наглашава да постојећи законски оквир већ добрим делом уређује понашање и обавезе емитера.
– РЕМ врши јавна овлашћења у области заштите интереса јавности у области електронских медија и заштите корисника услуга електронских медија. Значи, имамо овлашћења да штитимо јавни интерес и да штитимо гледаоце. У том смислу кључни документ је Закон о електронским медијима, а релевантни су и други закони који се односе на рекламирање, јавни медијски сервис и слично. По закону, РЕМ има право да доноси подзаконска акта као што су препоруке и правилници. Посебне области се уређују на тај начин, али много ствари може да се уреди и самим законом. Закон у суштини брани пре свега интересе деце и води рачуна о њиховом развоју. Одређени чланови одређују ближа правила која се односе на програмске садржаје у вези са заштитом достојанства личности других личних права, заштиту малолетника и забрану говора мржње. По члану 47 Закона о електронским медијима, пружалац медијске услуге дужан је да не пружа програмске садржаје који истичу и подржавају наркоманију, насиље, криминално и друго недозвољено понашање, као и садржаје који злоупотребљавају лаковерност гледалаца. Чланом 50 обавезују се на поштовање људских права, 52 забрањује говор мржње. То значи да већ има довољно елемената да начин на који комуницирају учесници у тим програмима буде забрањен, чак и да нема препоруке РЕМ-а, наводи Цвејић.
Изборна кампања главна преокупација
Како професор Слободан Цвејић наводи, са обнављањем изборног процеса, кампања ће у наредних месец дана бити главна преокупација РЕМ-а.
Сам ће, у будућем раду, наводи Цвејић, инсистирати на ограничавању ријалити програма, фер предизборној кампањи, увођењу више културних програма, као и на већој транспарентности рада регулаторног тела, што се односи на давање образложења за одлуке и чешће обраћање јавности саопштењима, како би било видљивије шта и зашто РЕМ ради.
– Ако се нека ствар ломи на тих девет људи који седе у Савету, и ако они закључе да није нарушен интерес јавности неким чином насиља или простаклука, то је некаква рефлексија стања у нашем друштву данас. Ја се не мирим са тим. Док сам тамо трудићу се да то не буде тако, и то нема везе са политичком оријентацијом или личним интересом. Као слободни интелектуалац, као грађанин, не желим да се развија таква култура и да нема дијалога. Погледајте у какво конфликтно стање смо запали зато што се само форсирају поделе. И неће се проблем решити ни тиме што ћете имати медије који подржавају власт и такозване опозиционе медије. Шта то уопште значи? Медији морају да развијају објективно извештавање и дијалог, наглашава Цвејић.
Ивана Николетић Данас