Почетна » Репортери без граница траже да ЕУ подржи истраживачко новинарство на Балкану, где нема напретка у медијским слободама

Репортери без граница траже да ЕУ подржи истраживачко новинарство на Балкану, где нема напретка у медијским слободама

од admin
0 коментар

 

Иако разговор о медијима није део програма самита чланица ЕУ и држава Западног Балкана, Репортери без граница позивају да подршка истраживачком новинарству буде водећа тема на овом скупу, који ће се одржати 6. октобра у Словенији.

„Подршка истраживачком и професионалном новинарству на Балкану кључна је за решавање два водећа проблема овог региона – корупције и пандемије коронавируса”, објашњава Павол Салај, шеф одсека за ЕУ/Балкан у РБГ.

Из ове организације кажу да некажњивост злочина над новинарима и новинаркама достиже узнемирујући ниво у државама Западног Балкана.

Они подсећају да правосудни систем у Србији тек треба да осуди одговорне за убиство новинара Славка Ћурувије из 1999. године, али и за случај новинара Милана Јовановића коме су убацили „Молотовљев коктел” и запалили кућу 2018. године.

Према наводима РБГ, власти су заказале и у Албанији након експлозије бомбе у дворишту куће репортера Елидона Ндрека, те после бруталног напада на новинара Висара Дурикија на Косову, али и у Црној Гори где је вишеструко награђивани новинар Јово Мартиновић без доказа осуђен због наводног учешћа у међународном шверцу дроге.

Без значајног напретка у погледу слободе медија

Салај је напоменуо да ни медијске слободе не смеју бити табу тема на предстојећем самиту.

У државама Западног Балкана нема значајног напретка у погледу слободе медија, указују из РБГ.

Према Индексу медијских слобода у свету за 2021. годину, свима се, наводе они, погоршао резултат, осим у Босни и Херцеговини где се уочава „веома мало побољшање”.

Додају и да су власти држава овог региона ометале рад професионалних новинарки које су истраживале теме од јавног интереса, попут пандемије или миграција.

„Српску репортерку Ану Лалић, новинарку косовског медија КоССев Татјану Лазаревић и фриленс новинарку из БиХ Ниџару Ахметашевић полиција је прошле године без доказа хапсила или ометала током истраживања ових тема.”

Са друге стране, кажу из РБГ, док државе често дискриминишу независне медије због критичности према влади, водећи медији на Балкану објављују лажне вести и дезинформације. То је, додају, главни проблем за друштво које се сусреће са пандемијом.

„Многи таблоиди преносе теорије завере о коронавирусу, док Телевизија Хепи, која се емитује у неколико држава региона, промовише проблематичне теорије о вакцинацији.”

Даница Ђокић   Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар