За разлику од деце која иду у државне вртиће и којима је од 1. септембра боравак у њима бесплатан, родитељи малишана који иду у приватне предшколске установе суочавају се са огромним проблемом – ем су приватни вртићи подигли цене, ем им наплаћују сваки изостанак детета око 600 динара по дану. Родитељи се буне, осећају да су дискриминисани јер им субвенције које град даје више нису довољне, па из џепа неретко морају да додају и до 30.000 динара. А посебно су у проблему оне породице са двоје или више деце, који иду у приватне вртиће. Не треба заборавити да многа деца иду у приватне колективе јер нема места у државним.
Родитељи деце, који су на листи за упис у вртиће остали испод црте, немају другог решења него да пошаљу дете у приватни вртић. Град субвенционише боравак у овим вртићама, али до одређеног износа.
Од 1. септембра, град је повећао субвенцију за све вртиће – и државне и приватне у једнаком износу од 28.140 динара. Иако су у систему, власници појединих приватних вртића толико су подигли цене да субвенције нису довољне, па су родитељи приморани да из џепа додају и до 30.000 динара.
Родитељи се жале и на то што уколико дете изостане из приватног вртића, њих то додатно кошта око 600 динара по дану, јер се рефундира само 50 одсто. Ова одлука је требало да буде промењена и да, уз извештај лекара или решења о годишњем одмору, тај трошак не иде на терет родитеља. Али је ипак остала на снази.
Првобитна одлука да ће се рефундирати десет изостанака детета без оправдања, промењена је након десет дана.
Према новој Одлуци, о праву на накнаду комплетно је избачен део у ком се помиње да ће Град рефундирати десет неоправданих изостанака детета. Да ствар буде још гора, у новој одлуци се не помињу оправдани изостанци, па ће родитељи из свог џепа плаћати када дете буде болесно или када оду на годишњи одмор.
Мајка двоје малишана од пет и три године који иду у приватни вртић у београдском насељу Земун наводи за Нова.рс да су родитељи љути и разочарани што су на овај начин дискриминисани у односу на оне чија деца иду у државне вртиће – ем плаћају вртић, ем плаћају и када им је дете болесно и не долази у колектив.
„Кад сам уписала дете у вртић, месечно смо излазили на око 7.000 – 8.000 динара, што је било прихватљиво. Никада нисам очекивала да приватни вртић буде у потпуности бесплатан, али рекох, можда ће нам укинути те пенале, па Боже мој, плаћаћу 6.000 сваки месец, није страшно. Међутим, ја плаћам када ми дете не долази у вртић. Занима ме, онда, коју услугу ја плаћам, ако ми дете не иде у вртић?“, пита се ова мајка.
У случају државних вртића, град никада није обрачунавао пенале када дете не иде у вртић. Чак штавише, тада је рачун, уз оправдање, извештај лекара или потврде о годишњем одмору, умањен. Али у приватним вртићима је ситуација другачија.
„Ваљда је нормално да ми се не наплаћује ако ми дете не иде у вртић, а мени се дан када не долази наплаћује око 600-700 динара. Плаћам нешто што ми није пружено. А када иде, плаћам 400 динара по дану Па, како то? Притом, ако је дете болесно, родитељ мора да отвори боловање код послодавца и онда је и зарада умањена. Осећам се изиграно, достојанство ми је повређено, направила се нека дискриминација јер ми апсолутно имамо право на тај државни вртић, али држава нема капацитета за пријем деце. Нисмо ми криви што нема довољно места за сву децу“, подвлачи наша саговорница.
Приватни вртићи коштају и до 50.000 динара
Боравак у највећем броју приватних вртића у Београду кошта око 35.000 динара месечно, али има и оних које родитељи плаћају и до 50.000 динара.
За већину, упис детета у приватну предшколску установу није ствар престижа.
„Цена нашег вртића није висока колико обично зна да буде, али што се тиче тог третмана када су у питању изостанци, то је свуда исто. Нама се једном заређао цео месец да деца не иду, па сам морала да додам 24.000 динара из свог џепа, поред субвенције. Сада у септембру вратили су ми субвенцију из августа која је била по старој одлуци, а вртић је већ почео да примењује своју цену од 1. септембра, па сам оних 20.000 што сам добила од државе као помоћ, морала да дам за вртић“, каже наша саговорница.
Додаје да су многи њени пријатељи у септембру, из нужности, а не престижа, уписали децу у приватан вртић, мислећи да нема пенала уколико дете не долази у колектив.
„Потписали смо уговоре 1. септембра, међутим, 13. је донета одлука која је идентична одлуци која је претходила јулу, једина разлика је што уместо 22.000 односно 80 одсто те цене коју су они одредили да је за државни вртић, само сада 100 одсто, односно 28.140. Али у септембру су вртићи углавном повећали цену за 10 одсто. С друге стране, ја разумем те установе, ипак је инфлација у питању. Некако се сналазимо да све то изнесемо, али има и родитеља који раде за мању плату. Сулудо је да им пола плате, ако не и цела, оде на вртић“, закључује ова мајка.
С друге стране, мама двоје малишана који иду у приватну предшколску установу на Вождовцу, плаћа вртић 42.000 динара по детету, те јој ова одлука о пеналима јако тешко пада.
„Деца нису добила државни вртић и због тога иду у приватни. Конкурисали смо редовно, али није било места за њих. И онда смо приморани да плаћамо вртић 37.000 динара, односно од октобра 42.000 по детету. Једина добра ствар је што наш вртић даје уступак пошто нам иде двоје деце, па је онда цена по детету 39.000. Свакако, то је пуно. Сада, по новом, сувбенција би требало да износи 28.140, али ми још увек нисмо добили ту нову субвенцију. Пре тога је била 22.000, па смо ми додавали отприлике 15.000 по детету. У нашем приватном вртићу, дете било да иде или не, плаћа 37.000, односно сада 42.000, а субвенција се смањује 50 одсто за тај дан када није била. Пошто су тада цене биле 1.000 динара дневно, када је била 22.000 субвенција, умањивала се, значи, за 500 динара. Тако да смо ми, у најбољем случају, ако дете иде цео месец, доплаћивали 15.000 динара, ако иде мање, од тога онда цена, наравно, иде више“, објашњава она.
Додаје да им се умањује цена вртића 50 одсто уколико имају најаву да деца неће долазити више од месец дана у континуитету.
„Дакле, ако најавимо да деца неће долазити, онда у том периоду плаћамо 50 одсто, односно 18.500, али је умањена цена субвенције за све то време које дете не иде. Значи, добићемо, на пример, 11.000. Када дете не иде, дан је око 500 динара. Они су нама обећали да ће се субвенција повећати са 22.000 на 28.000, али су нам такође рекли да се свако оправдање детета рачуна и не умањује се субвенција. Притом, дете има право на десет дана да изостаје, ако иде код баке и деке, уз оправдање и не умањује се. За болест ипак мора да донесе оправдање доктора и не умањује се. Ми смо у сваком случају, уколико десет дана оправдавамо, добијали пуну субвенцију односно 28.140, али сада су они све то променили и вратили на оно старо – детета нема у вртићу, са оправдањем или без њега, умањује се субвенција“, наглашава ова мајка.
У оквиру групе на Фејсбуку „Здрава беба“, покренута је петиција „За боље услове боравка деце у вртићима у Београду и против повећања финансијских намета родитељима новом одлуком града“, чији је циљ да се изједначе услови боравка за сву деце на територији града.
Редакција Нова.рс упутила је питања Секретаријату за образовање и дечију заштиту о томе зашто је одлука у приватним вртићима таква да родитељи плаћају изостанак детета, али до објављивања овог текста нисмо добили одговор.
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs
Сања Радовановић Нова