Ископавање литијума постало је и део наставног програма. Професор Ваљевске гимназије дао је, на часу реторике и беседе, ученицима задатак да напишу афирмативни рад о рударењу литијума, гледајући на то кроз наочаре младог СНС-овца. То је изазвало буру незадовољства код родитеља, који од школе траже да испита цео случај и казни професора.
Час беседе и реторике у Ваљевској гимназији какав не памте ни ученици ни родитељи. Професор је, причају нам, тражио од ђака да напишу афирмативну беседу о ископавању литијума – да се ставе у улогу младог СНС кадра и руководе недавним изјавама и говорима председника државе о тој теми. Ти наводи нашли су се и у званичној пријави коју су родитељи упутили школи. Међу њима и Милица Каљевић, такође просветни радник, којој се ћерка видно узнемирена телефоном јавила одмах после часа реторике, преноси Н1.
„Управо ми је казала следеће – да је врло узнемирена и уплашена јер су на часу реторике и беседништва били приморани да пишу искључиво афирмативно на тему ископавања литијума и отварања рудника у Србији“, прича Каљевић.
Милица, заједно са групом родитеља, одмах одлучује да од школе тражи да се против професора покрене дисциплински поступак, да се ученици заштите од злостављања и да им буду враћене свеске у којима су беседе писали, а које је професор задржао.
„Три су кључне ствари које су се ту догодиле. Прва је одабир теме, ако је у питању беседа толико је тема које су могле бити одабране, а да немају ни директну ни индиректну везу са политиком, с обзиром на то да је било каква политика и политичко агитовања законом стриктно забрањена. Други моменат је управо принуда, ја сам је доживела као принуду, моја ћерка је то доживела дубоко и тешко као принуду и то да је принуђена да пише искључиво за копање литијума и трећи моменат који је прилично дискутабилан на шта су ми скренула пажњу и два, три родитеља са којима сам разговарала је то што је професор тражио да те свеске буду потписане својеручно и да у њима буде само та беседа. И ти родитељи се плаше злоупотребе тих радова, политичке или било које друге“, наводи Каљевић.
Директор Ваљевске гимназије Предраг Јевтић каже за Н1 да је политичко деловање у школи забрањено, али да је у овом тренутку рано говорити да ли оно што се десило на часу реторике и беседништва има политичку конотацију.
„Јуче су у нашу школу пристигле две пријаве родитеља ученика из одељења у којем поменути професор предаје тај предмет. Родитељи, односно деца се жале на емоционално, односно психичко насиље и одмах након тих пријава смо и одреаговали сазвали тим за њима, а након тога и са професором. Професор ће до понедељка доставити своју изјаву и дати свој утисак и чињенице како је то изгледало“, каже Јевтић.
Осим изјаве професора, каже нам Јевтић, исказе ће дати и ученици.
„Ако утврдимо на основу тих изјава да је било елемената насиља покренуће се дисциплински поступак против професора. Изјаве ће давати сви ученици одељења, а не само два, у присуству својих родитеља. У даљем поступку ће се утврдити да ли је и у којој мери било политички тема па на основу тога ће професор бити санкционисан, да ли лакше или теже то ће морати да покаже тај процес. Ко доноси одлуку о томе? Тим за насиље, директор школе који је руководилац тима“, изјавио је Јевтић.
Родитељи се надају праведној и одлуци без утицаја са стране, јер школу на то, кажу, обавезује реноме који има и некадашњи ученици и професори који сведоче о њеној светлој и слободарској прошлости.
Foto: Vesna Lalić/Nova.rs