Почетна » САД: У Србији корупција, ограничене слободе медија, притисак на правосуђе…

САД: У Србији корупција, ограничене слободе медија, притисак на правосуђе…

од Други Пишу
0 коментар

Америчко министарство спољних послова саопштило је да су у Србији уочена ограничења слободе изражавања и медија, политички притисак на правосуђе као и бројна дела озбиљне корупције у власти.

Стејт департмент је у извештају о глобалном стању људских права за 2021. годину у делу о Србији, поменуо „озбиљна ограничења слободе изражавања и медија, укључујући насиље, претње и безразложна хапшења и кривично гоњење новинара, као и бројна дела озбиљне корупције у власти“.

У документу се указује и на кривична дела која укључују насиље или претње насиљем према особама са инвалидитетом, као и злочине, укључујући насиље, против заједнице ЛГБТ.

Иако су власти предузеле мере да кривично гоне и казне починиоце кршења људских права, ипак бројни посматрачи сматрају да су многи „случајеви корупције, друштвеног и породичног насиља, напада на припаднике цивилног друштва и других злоупотреба остали непријављени и некажњени“.

Стејт департмент се осврнуо на оцену извештаја невладине организације Фридом хаус (Фреедом Хоусе) у којем је Србија означена као хибридни режим и земља у које је стање основних слобода и демократских институција наставило да се погоршава – без знакова побољшања.

Америчко министарство је поменуло и извештај међународне организације Репортери без граница (РСФ) из 2021. према којем је Србија земља слабих институција и уједно плен лажних вести које шире таблоиди уз подршку власти.

„Таблоиди су наставили да буду популаран и моћан канал дезинформација. Бројне њихове мете били су лидери опозиционих партија, грађански активисти и независни новинари“, наводи се у извештају Стејт департмента и додаје да није било „делотворног кажњавања“ за непрофесионално новинарство.

Наводи се да је политички притисак на правосудје и даље забрињавајући и указује на извештаје о притиску владе на личности које су критиковале правосуђе.

„Званичници власти и посланици наставили су јавно да коментаришу истраге које су у току, судске поступке или рад појединих судија и тужилаца“, наводи се у извештају.

Позивајући се на извештај Европске комисије из 2021. у америчком документу се констатује да је Србија остварила слабе резултате у процесуирању ратних злочина и позива се на унапредјење сарадње Медјународног резидуалног механизма и Тужилаштва за ратне злочине Србије, наводи се, између осталог, у извештају у делу о Србији.

Бета/Н1/Нунс

Можда ти се свиди

Оставите коментар