СафеЈоурналистс: Прекомерна сила Жандармерије на Филозофском факултету у Новом Саду, захтев за хитно утврђивање одговорности

СафеЈоурналистс-1

Мрежа СафеЈоурналистс најоштрије је осудила прекомерну употребу силе припадника Министарства унутрашњих послова током интервенције на Филозофском факултету у Новом Саду, када су, поред професора и студената, физичком насиљу били изложени и новинари и новинарке који су извештавали са догађаја.

Како се наводи у саопштењу, новинари, професори и студенти окупили су се у знак протеста због отказа који је добила професорка Филозофског факултета Јелена Клеут. Припадници МУП-а ушли су у зграду факултета са циљем да избаце студенте који су протестовали, а том приликом је, према наводима СафеЈоурналистс мреже, примењена прекомерна сила.

На снимцима који су се појавили на друштвеним мрежама, како се истиче, види се да су поједини припадници полиције ударали окупљене отвореном и затвореном шаком, као и штитовима, док су неке особе и шутирали. Међу онима који су физичком силом изгуравани из зграде били су и професорка Јелена Клеут, као и више медијских екипа које су пратиле дешавања.

Према сведочењима новинара и новинарки за Независно удружење новинара Србије (НУНС), полиција је применила силу према новинарима редакција Блокада инфо, Машина и Данас, док је један новинар Блокаде инфо физички ударен. У том поступању, и новинари других редакција били су гурани и избацивани из зграде заједно са студентима и запосленима, а неки од њих су, како се наводи, задобили лакше повреде. Истиче се да су новинари били јасно представљени и да су неки носили прслуке са ознаком „Пресс“, као и да су показивали новинарске легитимације.

У саопштењу се додаје да су полицијски службеници у више наврата тражили од појединих новинара да се помере са места са којих су извештавали, иако, како се наводи, нису ометали рад полиције нити угрожавали безбедност на терену.

СафеЈоурналистс мрежа подсећа да је дужност полиције да обезбеди безбедне услове за рад медијских радника и да их штити, а не да их спречава, гура, удара или угрожава током извештавања са догађаја од јавног интереса.

У саопштењу се захтева да Министарство унутрашњих послова хитно спроведе унутрашњу контролу поступања припадника Жандармерије и других полицијских јединица које су интервенисале на Филозофском факултету, да идентификује одговорне за примену силе над новинарима, студентима и професорима и да о резултатима обавести јавност. Истовремено, позива се надлежно тужилаштво да без одлагања утврди да ли постоји кривична одговорност за забележено насиље.

Подсећа се и да је НУНС током претходне године забележио рекордан број напада на новинаре и новинарке од стране полиције, као и случајева неоснованих привођења, легитимисања и нереговања у ситуацијама напада на новинаре. У периоду од марта до децембра забележено је 77 таквих случајева.

СафеЈоурналистс мрежа најавила је да ће о овим нападима обавестити релевантне националне и међународне институције, уз поруку да је сваки напад на новинаре и новинарке напад на демократију, јавни интерес и основна људска права.

Саопштење су потписали представници новинарских удружења из региона.

Аутор: