Албански премијер Еди Рама 22. децембра најавио је једногодишњу забрану друштвене мреже ТикТок, која би требало да почне у јануару 2025, након смртоносног убода ножем 14-годишњег дечака у Тирани.
Инцидент, који је наводно произашао из сукоба између умешаних младих на друштвеним мрежама (наводно ТикТок и Снапцхат), појачао је забринутост због утицаја платформи као што је ТикТок на понашање младих. Рама је критиковао ТикТок као „насилника из суседства“, изражавајуц́и забринутост због садржаја и утицаја ове друштвене мреже на децу. Он је истакао потребу за образовним програмима који би усмеравали ученике и помогли родитељима у прац́ењу онлајн активности њихове деце. У одговору, ТикТок је навео да тражи хитна појашњења од албанске владе о предложеној забрани и напоменуо да није пронашао доказе који повезују појединце умешане у инцидент са ТикТок налозима.
СафеЈоурналистс мрежа помно прати овај развој догађаја и наглашава важност решавања штетног понашања онлајн на начине који подржавају демократске принципе, укључујући право на слободу изражавања. Платформе друштвених мрежа постале су саставни део савременог јавног дискурса, а сва ограничења морају бити пажљиво размотрена како би се осигурало да не крше основна права и не представљају преседан за произвољну цензуру.
Уместо наметања опште забране, Мрежа сматра да би Албанија требало да усвоји транспарентнији, пропорционалнији и консултативнији приступ регулисању дигиталних платформи. Ово укључује усклађивање са међународним стандардима као што је Закон о дигиталним услугама Европске уније (Дигитал Сервицес Ацт – ДСА), који пружа оквир за решавање штетног садржаја уз заштиту основних права, укључујуц́и слободу изражавања. Верујемо да је ово одговарајуц́и приступ за цео Западни Балкан да уоквири све покушаје да се дигиталне платформе регулишу у оквиру ДСА и стандарда Савета Европе. Ангажовање свих релевантних актера, као што су цивилно друштво, академска заједница, приватни сектор, стручњаци и оператери платформи, кључно је за обезбеђивање да мере буду и делотворне и да се поштују права.
Слобода изражавања је камен темељац демократије и мора остати на челу сваке политике која се бави садржајем на мрежи. Подстичемо албанску владу да преиспита тренутни приступ и фокусира се на регулаторна решења која балансирају безбедност са заштитом основних слобода. Отворен и инклузиван процес ц́е помоц́и да се очувају демократски процеси и слобода изражавања, а истовремено ће се одговорити на легитимне забринутости изазване овим трагичним догађајем.
slika: canva