Почетна » Признања за новинарке које дају глас онима који се не чују довољно

Признања за новинарке које дају глас онима који се не чују довољно

од admin
0 коментар

 

Шести пут заредом, феминистички културни центар БеФем доделио је признања за феминистичке иницијативе Бринг тхе Ноизе појединакама и организацијама, међу којима су и три новинарке, Дејана Цветковић, Ксенија Павков и Ивана Гордић Перц.

Први пут је ове године додељено признање за феминистичко медијско извештавање, а освојила га је Дејана Цветковић, алумнисткиња Школе дигиталног новинарства Славко Ћурувија фондације и чланица групе Новинарке против насиља према женама.

Њен награђени текст Врањско породилиште: Између шамара и призивања себи објављен је на порталу ИнфоВрањске.

„Као новинарки са локала, много ми значи БеФем признање и мотивише ме да се и даље бавим темама које се тичу права жена. Овај текст је настао у оквиру Школе дигиталног новинарства, а менторка ми је била дивна Тамара Скрозза које ме је све време усмеравала, што је за младе новинарке веома значајно”, рекла је Цветковић за Цензоловку.

Она додаје и да ово признање можда мотивише и колегинице и колеге са локала да се, поред уобичајених дневно-политичких ствари, баве и оваквим темама, „јер је заиста потребно да се чује и глас жена из унутрашњости”.

Признање „Узбуна године” додељено је репортерки Н1 Ксенији Павков и новинарки ВОИЦЕ-а Ивани Гордић Перц за извештавање о вијетнамским радницима у фабрици Линглонг у Зрењанину.

Ксенија Павков казала је да јој ово признање представља потврду да је на правом путу, јер се труди да се свакодневно у свом послу води принципима и вредностима које промовише БеФем, као што су родна равноправност, права жена и сексуалних мањина, радничка права, вредности антифашизма…

„Кад извештавам са терена, заиста се трудим да бескомпромисно пренесем истину и целу слику, а врло често то подразумева и давање гласа онима који се не чују довољно”, објаснила је.

„Када добијете овако нешто, знате да нисте сама”, рекла је Гордић Перц, која је због извештавања о Линглонгу добијала бројне претње и била изложена низу тешкоћа у раду.

Она је додала да су новинарке биле „само продужена рука” других жена – најпре активисткиња – које су помогле људима у Линглонгу, те да се „налазимо у изузетно токсичном и турбулентном времену”, али да су „сада схватиле да жене када се удруже могу урадити велику ствар”.

 

Даница Ђокић   Цензоловка

Можда ти се свиди

Оставите коментар