Почетна » Сеча дрвећа се наставља: Где је и шта ради „Садиша“?

Сеча дрвећа се наставља: Где је и шта ради „Садиша“?

од Други Пишу
0 коментар

Док се грађани Београда стављају пред (лажни) избор – сеча дрвећа или остајете без грејања, нико не помиње „Садишу“, машину за вађење и сађење дрвећа коју су уз велику помпу градске власти платиле 250.000 евра и која је требало да до сада спаси на хиљаде стабала.

Тако је макар пре три година у више наврата тврдио тадашњи заменик градоначелника, а садашњи министар грађевинарства Горан Весић.

Уместо спаса који је требало да донесе „Садиша“, ових дана грађанима Метохијске улице на општини Врачар у Београду, која је бранила сечу дрвећа, стигла је “понуда” – или неће бити топловода, односно грејања или неће бити дрвећа. Њихове комшије из Скерлићеве улице такође су остале без зеленила због планираних подземних гаража.

Врачар је најгушће насељена, а уједно општина са најмање зеленила у Београду.

Док станари поручују да само желе да живе “нормално и са плућима”, непознаница је шта се дешава са “Садишом”.

Пре три године Весић је био оптимиста, а “садишу” је сматрао исплативом инвестицијом “јер ће се на тај начин наредних година сачувати хиљаде стабала”.

“Често се дешава када се шире улице и раде инфраструктурни пројекти, да неко дрво које ту стоји напросто смета. До сада се, нажалост, деценијама уназад, то решавало тако што се то дрво посече. Засаде се три друга, на другом месту, али то није исто, ово је дрво ипак већ формирано“, оптмистичан је био је Весић те 2021. године.

Три године касније, сведоци смо да се пракса сече наставила.

Он је рекао да се зона рада од октобра до марта, а да је то машина која може да пресади дрво висине до 15 метара и старости до 12 година, а да је град Београд, према Весићевим речима, платио ову машину 250.000 евра.

“Садиша” је у власништву ЈКП Зеленило Београд. Н1 је покушао да дође до података да ли се и колико Садиша користи, колико је стабала пресађено, колико је планирно, али одговора из овог комуналног предузећа није било.

Судећи према медијским објавама, може се са сигурношћу рећи да је Садиша спасао само неколико више од 100 стабала

Провладине Вечерење новости су марта 2022. године писале да је за првих седам месеци, Зеленило пресадило 72 велика стабла. Крајем 2021. године, тачније у децембру – дакле, три месеца раније, Тањуг извештава о укупно 105 спасених стабала.

Весић је у изјави које су пренеле агенције, у новембру 2021, изјавио да је „Садиша“ пресадио 65 стабала. Тада је директор „Зеленила – Београд“ Слободан Станојевић је прецизирао да се радило о боровима висине седам-осам метара, старости више од 20 година, што је више од најављених стандарда по Горану Весићу. У 2023. и ове године нема медијских извештаја о пресађивању дрвећа.

Осим података колико је коришћен, остало је непознато зашто је Садиша 250.000 евра, с обзиром да се сличне машине могу наћи по неколико пута нижој цени.

Примера ради, машина која може да вади веће дрвеће, може да се купи у специјализованим продавницама у Србији за суму између 50.000 и 55.000 евра. Цене на великим трговачким сајтовима су још повољније.

 

@sicve011 #beograd #gradbeograd #belgrade #srbija #serbia #srbijatiktok #balkantiktok #eco #ecology #ecofriendly #tree #ecotips #savetheworld #fyp #foryou ♬ original sound – Goran Vesić

N1/Privatna arhiva

Предраг В. Поповић   Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар