Почетна » Септембар доноси нове „главобоље“ за родитеље: Колико кошта полазак детета у школу?

Септембар доноси нове „главобоље“ за родитеље: Колико кошта полазак детета у школу?

од Други Пишу
0 коментар

Нова школска година почиње за који дан, па су последње припреме за почетак наставе у јеку. Иако обавезна и бесплатна, основна школа узима добар део кућног буџета, а већини родитеља највећи део одлази на уџбенике.

Из године у годину понављају се захтеви и иницијативе да за све основце у Србији уџбеници буду бесплатни, а почетком септембра 2023. министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је да се о томе размишља. Ипак, бесплатни уџбеници за већину ђака нису реалност па ће већина родитеља и ове године издвојити позамашне суме новца у ту сврху.

Најјефтиније ће проћи они родитељи чија деца иду у школе које су изабрале уџбенике Фондације Кавчић. Комплет одштампаних уџбеника за 1. разред основне школе преко ове Фондације кошта 2.275 динара. Наравно, исте уџбенике могуће је добити и бесплатно, у ПДФ формату.

Многе школе су, међутим, изабрале уџбенике других издавача чије су цене вишеструко веће, па родитељи првака морају да издвоје између 9.000 и 11.000. У Клетту комплет кошта око 10.550 динара, Новом логосу 10.770, Бигзу 10.450, док се у Вулкану могу купити за 9.700.

Цене комплета уџбеника расту у вишим разредима како се број предмета и уџбеника повећава, а највише новца мораће да издвоје родитељи деце која ове године полазе у 8. разред.

Тако родитељи осмака који користе уџбенике Фондације Кавчић морају да издвоје око 5.100 динара, с тим што у комплету недостају књиге потребне за предмете српски језик, музичко, географија и информатика. Када се дода цена ових уџбеника код других издавача комплет кошта од 11.000 до 12.000 динара.

Међутим, уколико се цео комплет узима од других издавача, цене уџбеника расту и за више од 21.000 динара. Тако у Клетту комплет кошта око 21.300 динара, Новом логосу 21.600, Бигзу 21.100, али без уџбеника за страни језик, док се у Вулкану могу купити за 18.500, такође без уџбеника за страни језик.

Родитељи осмака једне београдске школе добили су понуду за набавку комплета уџбеника по цени од чак 23.145 динара.

Поједине општине и градови у Србији из буџета одвајају новац за куповину уџбеника за ђаке. Београд, који је то чинио прошле године, ове се одлучио да родитељима подели 20.000 динара по ученику, што, чини се, неће бити довољно да се покрију трошкови родитеља за куповину књига бар у старијим разредима. Међутим, и даље је већина општина и градова који не дају бесплатне уџбенике нити новац за њихову куповину, тако да ће се родитељи сналазити сами.

Иако је за већину најзначајни део трошкова за школу куповина уџбеника, то није једини издатак.

За прваке неопходна је и куповина ранчева. Најчешће се за ово мора издвојити неколико хиљада динара – између 3.000 и 5.000, а цене иду и до 15.000 за ранчеве који имају точкиће па се могу вући или гурати, што је све чешћи избор родитеља због тежине књига које ђаци морају да носе у школу.

Свеске, пернице, оловке, прибор за ликовно – потрошан су материјал који је, иако кошта далеко мање, потребно обнављати током целе школске године.

За свеску формата А5 у књижарама је потребно издвојити око 80 до 100 динара, мада се на акцијама и снижењма могу наћи и по цени нижој два до три пута, док велике свеске (А4 формат) углавном коштају од 150 до 200 динара по комаду.

Најјефтиније пернице са додатним прибором (оловке, гумице, бојице, фломастери) могу се наћи и испод 1.000 динара, а начешће коштају око 2.000.

За графитне оловке потребно је издвојити од 25 динара па навише, зарезачи коштају од неколико десетина до неколико стотина динара, колико је потребно дати и за гумице за брисање. Сетови дрвених бојица, фломастера, водених боја, темпера коштају неколико стотина динара. Блок за цртање и торба за њега коштаће вас од 100 динара па навише.

За музичку културу од инструмената се најчешће користе фрулица, блок флаута, мелодика, нотатон за шта је потребно издвојити и више од хиљаду динара, док опрема за часове физичког васпитања, што укључује патике, тренерку или шортс и мајицу, кошта више хиљада динара.

Како би ђаци били потпуно спремни за почетак наставе, осим школског прибора, потребна је и куповина нове одеће и обуће чиме свота за опрему школарца вртоглаво расте.

Shutterstock/Alexander_Safonov

И. В.     Н1

Можда ти се свиди

Оставите коментар