Почетна » Синдикат слога: Угрожено ментално здравље радника у Србији

Синдикат слога: Угрожено ментално здравље радника у Србији

од Други Пишу
0 коментар

Поводом 10. октобра, Светског дана менталног здравља, у свом саопштењу за јавност, Удружени синдикати Србије „Слога“ истичу, како кажу, алармантно стање у којем се налазе радници широм земље.

„Све је више радника принуђено да, због лоших услова рада, константног стреса и неправедног третмана, користе антидепресиве како би издржали притисак на послу. Овај тренд јасно указује на озбиљну кризу која погађа читаву нацију и поставља питање какву будућност стварамо за радно способно становништво“, стоји у њиховом саопштењу.

Они наводе да законска регулатива у Србији не пружа одговарајућу заштиту радницима, омогућавајући послодавцима да експлоатишу радну снагу до крајњих граница, без обзира на последице по њихово ментално здравље.

„Радници су изложени несигурним условима рада, прекомерним радним сатима, мобингу и све већим захтевима, док законски механизми за заштиту њиховог менталног здравља практично не постоје. У многим случајевима, радници су приморани да посежу за антидепресивима како би се суочили са захтевима посла које им намећу послодавци, чиме се не само угрожава њихово здравље већ и здравље целог друштва. Пракса узимања антидепресива као подршке за свакодневни рад има дугорочне, штетне последице на целокупну радну популацију, али и на генерације које долазе, јер се ствара култура у којој је нормализовано жртвовање здравља зарад посла“, додају Удружени синдикати Србије „Слога“.

У саопштењу даље наводе да је ситуација додатно погоршана некажњеним насиљем које радници трпе од стране менаџмента.

„У фабрици ‘Јура,’ на пример, раднице су пријавиле физичко насиље од стране надређених, укључујући ситуације када су гађане столицама. Овакви инциденти често пролазе без икаквих санкција, шаљући застрашујућу поруку да су радници у очима послодаваца само средства која могу бити злостављана и израбљивана без последица“, објашњавају они.

Такође додају да такав третман додатно повећава ниво стреса код радника и подстиче осећај несигурности и немоћи. „Институције које би требало да штите раднике, као што су Инспекција рада и сличне организације, у многим случајевима затварају очи пред оваквим пријавама, чиме директно доприносе ширењу културе страха, несигурности и злостављања“, тврде из синдиката.

У свом саопштењу за јавност, Удружени синдикати Србије „Слога“ позивају надлежне институције да хитно приступе реформи закона о раду како би се, како наводе, увеле мере које ће обезбедити безбедност и очување менталног здравља радника. „Потребно је увести обавезне паузе, строго ограничити прековремени рад, и успоставити програм подршке кроз психолошко саветовање и друге видове помоћи за раднике који се суочавају са стресом и насиљем на радном месту. Послодавци морају преузети одговорност за добробит својих запослених, јер без здравих радника, нема ни здравог друштва“, додају из синдиката „Слога“

Foto: Shutterstock

Нова.рс

Можда ти се свиди

Оставите коментар