Најстаријим суграђанима почеле су да стижу поруке да преузму персонализоване пензионерске картице у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), а некима од њих испоручује Пошта, али у продавницама све мање има производа са попустом иако је акција тек почела, пренео је портал Данаса.
Пријава за пензионерске картице почела је 15. марта, али ПИО те картице није успео да достави свима до 1. октобра када је почела њихова примена.
Председник Синдиката пензионера „Независност“ Милош Грабунџија рекао је да је масовнија испорука картица кренула пре неколико дана, али да није познато какав ће ефекат имати.
„Пензионерима су почеле да пристижу картице. Ипак, трговински ланци имају све мање производа на које се може остварити попуст. Да ли ће се то мењати, видећемо након састанка са надлежнима. Сугерисаћемо да се попусти усмере тако да важе за све артикле или за храну, лекове и средства за хигијену“, рекао је Грабунџија за Данас.
Највећи број примедби најстаријих грађана односио се на врсте попуста и места на којима ће они бити омогућени, али и на нејасноћу на који начин ће им нове картице донети бенефите, када су одређена снижења имали и раније.
Председник Удружења синдиката пензионисаних војних лица Србије Јован Тамбурић, навео је да је систем осмишљен тако да се узимају сви подаци везани за трошкове пензионера, односно, ради прикупљања информација о томе, где, шта и колико купују.
Такође, с обзиром на то да су за пројекат „Пензионерске картице“ запослени нови људи у ПИО фонду и издвојен новац за њихову израду, Тамбурић сугерише да је нејасно какве бенефите пензионерима оне доносе, када су већ имали попусте.“Продајни ланци већ имају своје лојалити системе и попусте који су намењени пензионерима, одређеним данима у седмици или месецу после пријема пензија. Попусти са новом картицом неће бити већи. Трговински ланци неће због ‘памети’ председника Србије (Александар Вучић) више издвојити за подршку пензионерима“, рекао је Тамбурић.
Додао је да картице, као ни једнократна помоћ државе од 20.000 динара коју ће пензионери примити у новембру, неће подићи стандард најстаријих грађана, уз опаску да је паметније било уложити та средства за помоћ најугроженијима.
„Животни стандард пензионера ће бити бољи, али ако Вучић буде организовао изборе сваки месец и ако најстарији на сваких месец дана буду добијали по 200 евра, иначе, све погодности и подстицаји су превара бирача, посебно оних који имају ниже пензије. Наиме, за пензије које не досежу до најниже, држава додаје износ на уштрб осталих пензионера и због тога би било паметније да су се средства искористила за подизање најнижих пензија“, оценио је Тамбурић.
Осврћући се на то да корисник пензионерске картице може месечно остварити укупан број бодова до висине просечне пензије, а на основу бодова одређене погодности (попуст, поклон и друго), Тамбурић истиче да није јасно ко ће то да плати – трговински ланци, или држава.
„Попусти ће се обрачунавати на потрошњи само до просечне пензије, што је сада 37.800 динара. Нејасно је одакле им економски интерес да прате колико пензионери троше и воде евиденцију о бодовима. Такође, ко ће дати новац за награде и бодове, ако је трговац већ дао попуст пензионеру. Ако је то ПИО, онда је питање зашто се тај новац не користи да се помогне пензионерима са најнижим примањима“, рекао је Тамбурић.
Додао је да око 300.000 пензионера прима најниже пензије, а око 142.000 пољопривредних пензионера прима 16.200 динара, а њих преко 25.000 има мању пензију од 10.000 динара, „а да то нико не гледа“.
Планирани подстицаји за пензионере ће бити кратког даха, оценио је економиста Данило Шуковић јер, како каже, надлежни прећуткују колико су порасле цене кључних производа које троши милион грађана који имају примања око 35.000 динара.
„Помоћ државе, пензионерски попусти и повећање пензија биће осетни на кратак рок, али узимајући у обзир инфлацију и поскупљење производа које користе најсиромашнији, највише пензионери, то је кап у мору. Србија мора нешто да уради да пензионере спасе беде, почев од рада на социјалним пензијама, остало је замазивање очију“, рекао је Шуковић.
Истакао је да министар финансија Синиша Мали константно говори о двоцифреним повећањима пензија, а никада о реалном повећању и куповној моћи. Никада се, како је рекао, не изнесу подаци шта је номинално, а шта реално, да би се добила стварна слика.Попусти су, према његовим речима, мизерни, јер „пар динара снижења на постојеће цене не значи готово ништа“.
„И да пензионерима треба доста горива, или да често путују, снижења од један-два динара не значе много. Ни 1.000 динара више није значајно, јер за тај износ не може да се купи килограм меса. Стога, то је јефтина пропаганда“, рекао је Шуковић.
Foto N1